תפריט ראשי

תוצאות 1 עד 15 מ 15
    הצטרף בתאריך
    08.04.2012
    עיר
    בת ים
    שלום , הבנתי שהרבה לא יודעים איך לפתוח Stream , אני ידעתי לפני המון זמן פשוט לא היה לי כוח לעשות זאת !

* לא עולה כסף (הרבה שאלו אם זה עולה כסף )

* בשביל שה-Stream לא יתקע תצטרכו מינימום 5 מגה מהירות אינטרנט !

* בשביל לדעת איך לפתוח Stream ב own3d
    תצטרכו לרשום בגוגל own3d stream guide

למי שלא מוצא הנה מדריך באנגלית מחר בצהריים אני יתרגם אותו בשביל אלה שלא יודעים אנגלית
    קישור:http://www.screddit.eu/guides/streaming/

1. Register an account on www.own3D.tv

own3D.tv is a pretty good streaming service that will also allow you access to one of the more easy, yet powerful streaming applications…

2. Download XSplit beta

XSplit is a streaming applications that’s in its beta, which is freely available for all own3D.tv users. You can register and download it here.

3. Add a scene in XSplit

Once you’ve started XSplit, we’ll need to set up scenes. Each scene is basically one stream setup. By having several scenes you can switch between different parts of your screen, different overlays, you can add a webcam and so on. For starters we’re just going to have a scene that covers what you’ll be looking at when you play.

In the bottom left of the XSplit window, click the “Add” button and select “Add screen region”. Then place your mouse cursor in the top left of your screen and drag it all the way to the bottom right. Now, in the preview window of XSplit you’ll see a small picture of your screen. You can drag the edges of this preview so it covers the entire preview area. If there’s a black bar on the sides or on the top and bottom of your screen in the preview window, just resize the screen region again after you’ve adjusted the resolution, which we’ll cover in the next step.

4. Optimize quality and performance

First of all, we need to set our resolution. This will depend on what resolution and ratio your actual monitor is – if your monitor is 16:9 widescreen, you’ll want to broadcast in a 16:9 resolution. If your monitor is 4:3, you’ll want to broadcast in a 4:3 resolution and so on. Under the View menu on the top there’s a Resolution submenu where you can select between different resolutions. Here, you should pick one that’s the same ratio as your monitor, but not a resolution that’s quite as big as your actual resolution. One that’s about half or a third of your resolution should be good enough. Examples:

Monitor: 1920×1080 (16:9) – Resolution: 1280×720, 960×540, 640×360
    Monitor: 1900×1200 (16:10) – Resolution: 1280×800, 950×600, 640×400
    Monitor: 1280×960 (4:3) – Resolution: 800×600, 640×480

The higher your resolution, the more it will take for your computer to process it. We’ll also need to set how many frames per seconds to stream at via the View -> Frame Rate menu. 25 is a suitable number, but you can go higher or lower if your computer or internet isn’t quite good enough.

Now, there are a few adjustments you should make to improve the quality of your broadcast. In XSplit, right click “Screen region” under “Scene Sources” near the bottom and uncheck “Capture layered windows”, “Optimize for non-motion picture” and “Optimize text resize”.

5. Enable multithreading

Follow this guide on TeamLiquid.net to let XSplit use more than one CPU core for even better performance.

6. Test it!

Go into XSplit settings (Tools -> Settings), then under the General tab, under “My Recordings”, select where you’d like your recordings saved. You should put it somewhere you have a lot of free space, and if you have more than one hard drive, you should save recordings on the hard drive that Windows is not installed on.

Now, go to the Broadcast menu on the top of the XSplit window and right click “Local recording”. This will bring you into a settings window. You may set these settings as you like, but this is what I recommend to start with:

Video Quality: 5
    VBV Max Bitrate (kbps): 1200
    Audio Format: 44,100KHz, 16 bit stereo
    Audio Codec: MP3
    Audio Bitrate: 64000

Hit OK, and go back to the Broadcast menu. Now, instead of right clicking “Local recording”, left click. Tab into SC2, load up a replay and breeze through it. If you want you can also test audio levels by having music on, talking into your microphone while the battles are going on and so on. Once you’re done testing, go into the Broadcast menu and hit “Local recording” again to stop recording. Now you can go to the directory you chose earlier in this step and watch the video file. It’ll be in the .flv (FLash Video) format, which can be played by most video players – if not, VLC supports it.

If you’re not happy with the way it looks, fiddle with the settings until you are.

7. Start streaming!

From here on out, it’s easy to start streaming. Go to Broadcast -> Edit Channels and press Add. Here, you can choose between many different streaming services – since you already have an own3D.tv account, we can use that. Simply enter your username and password, and make sure the video and audio settings are the same as the ones you used when testing with a local recording.
    שאתה קטן נותנים לך שם כשאתה גדל אתה צריך לדעת לישמור עליו.

הצטרף בתאריך
    27.05.2010
    עיר
    הרצליה

הצטרף בתאריך
    08.04.2012
    עיר
    בת ים
    נכתב במקור על ידי abyss_a
    בבקשה , ידידי : )

הצטרף בתאריך
    16.03.2012
    עיר
    קריית גת
    נכתב במקור על ידי abyss_a

לנושא:
    תודה רבה על ההשקעה.
    כי דקה אחת של עצבים היא בזבוז 60 שניות של אושר

הצטרף בתאריך
    17.01.2010
    col ha CaVoD

הצטרף בתאריך
    15.09.2010
    יפה אבל אל תחרטט שזה אתה הכנת אתה לא באמת רשמת את כל זה.
    COPY PASTE POWER!

הצטרף בתאריך
    08.04.2012
    עיר
    בת ים
    נכתב במקור על ידי Viktor.G
    יפה אבל אל תחרטט שזה אתה הכנת אתה לא באמת רשמת את כל זה.
    COPY PASTE POWER!
    וויקטור ?
    אני הבאתי את האתר המלא ! שמאיפה שהבאתי את המידע ! פרסמתי אותו .

הצטרף בתאריך
    31.05.2010
    נכתב במקור על ידי _idoz_

לנושא:
    תודה רבה על ההשקעה.
    איזה השקעה.. COPY PASTE גם סבתא שלי יודעת.

הצטרף בתאריך
    08.04.2012
    עיר
    בת ים
    נכתב במקור על ידי yevKules
    אם תיקרא טוב , תבין שאני לא אמרתי שאני רשמתי את המדריך !
    Copy paste ? אם copy paste זה כל כך קל אז למה לא הבאתה את המדריך עד עכשיו ? גאון שלי

הצטרף בתאריך
    06.08.2010
    תודה אחי ..

הצטרף בתאריך
    28.01.2012
    כול הכבוד על ההשקעה אחי שים זין על מי שמזלזל
    sygen: שמע אני גיי
    Itai kuba: אני יודע
    sygen: סתום
    Itai kuba: חחחחחחח

הצטרף בתאריך
    08.05.2011
    תודה.
    #KBOK

הצטרף בתאריך
    18.03.2009
    נכתב במקור על ידי yevKules
    תכיר לי את המנוולת

הצטרף בתאריך
    31.05.2010
    נכתב במקור על ידי ganatzwala
    אם תיקרא טוב , תבין שאני לא אמרתי שאני רשמתי את המדריך !
    Copy paste ? אם copy paste זה כל כך קל אז למה לא הבאתה את המדריך עד עכשיו ? גאון שלי
    כי זה לא מעניין לי ת תחת

הצטרף בתאריך
    23.03.2012

הרשמה