תפריט ראשי

12 אחרוןאחרון
תוצאות 1 עד 20 מ 23
    הצטרף בתאריך
    07.12.2006
    עיר
    כפר סבא
    אוקיי, טייק 2.

אז כולם פה מכירים את העולם של WC. צריך להיות מטורף כדי לא להכיר בצורה שטחית לפחות. מי רוצה להצתרף למשחק פורום D20 של זה?
    D20 משמע החוקים הם כעיקרון אלה של נוור, רק עם קאמפיין אחר. זה באמת גירסאת הP&P לשרת RP מקורי בנוור.

המידע הנחוץ בתהליכי עלייה לראפידשר ואני אשלח לשחקנים כבר במסן. כן, אני יודע, זה ענק, אבל אני חוזר ומדגיש שוב ושוב ושוב: לא צריך לקרוא הכל! אתם צריכים לקרוא רק את החלקים על גזעים ומקצועות ואם בא לכם (אני אישית ממליץ) לעבור על הרשימות של פיטים וקסמים חדשים (ברצינות, הם אדירים). למי שלא מכיר כ"כ את העולם יש גם סיכום של ההיסטוריה הכוללת בכמה עמודים, למרות שגם מתוך זה צריך לקרוא באמת רק מהחלק של המלחמה הראשונה עם האורקים (ככה שזה יוצא בערך עמוד או שניים, נראה לי).

ועכשיו, לטיזר:

Jaina sighed as she arrived at the place of the meeting. It was not, for a change, an open space, but an edge of a small forest. She didn't mind, she trusted Thrall, and even without the guards she could take good care of herself.
    What did worry her was the news she carried. She came to confirm or disprove a rumor that a band of renegade undead has joined the Horde as well as to try and strengthen the bounds between the Horde and the Alliance, but on they way found far more important news: several human villages on the edge of the mainland, were not only attacked, but burnt and reduced to ash; and if that wasn't enough the survivors had a story she thought no one shall ever hear again: dragon-riding orcs appeared from the sky and started burning a pillaging all in their path.
    A sound from the bushes, and a tall jungle troll bearing a spear appeared to the right of them, one of his lags disturbingly stepping on a branch, nearly at his chest, yet the position seemed natural to him.
    Before the guards, three of Theramor's finest, if not brightest, warriors, could even draw their swords, the troll lay down his spear and called out: "Hey, chieftain mon, I found 'em!"
    Another sound came from roughly the same place and a few seconds later the familiar green face of the orc chieftain Thrall appeared before her, his enormous white wolf at his side. The guards loosened their swords in their seethes and narrowed their eyes, almost as one, but Jaina glared at them a moment and they immediately let go of their hilts, though their expression was probably irreversible.
    "Thank you, Thar'jen," he said and turned to Jaina, "Jaina, my dear friend, greeting to you and the Alliance from me and from the Horde."
    "And greeting to you and the Horde, from me and from the Alliance," she replied politely.
    Thrall suddenly looked grievous s he said, "You have summoned me to this meeting on the border of Horde lands instead of calling for a meeting at our regular location, and so I know things must be dire. What is it?"
    "I have come, as you know, for a visit to further strengthen the friendship between the Alliance and Horde, and to find if there is truth to the word of the new addition to the Horde in the form of undead renegades," she started formally, but Thrall stopped her by saying "They call themselves the Forsaken, they escaped from the power of the Lich King and seek to retain their old lives, but…. They have proven treacherous and untrustworthy. We have made contacts with a small group of them, hoping we might be able to help them, but the undeath has corrupted their minds and souls. We have cut off all contacts, as well as all of the group members' head," and at that the experienced and proud orcish warrior could not help but smile a bit, despite himself.
    "That is good to know," She started, but found herself somewhat speechless. Her mind swarmed with theories and questions about those so called free undead, but that would have to wait; her other news were, amazingly, dwarfed by what she had to say next. She took a deep breath and went for it: "Thrall, there was sightings of orcs attacking Alliance villages…"
    "Dammit!" said Thrall, "Some of the older orcs just can't let down their old hatreds, even by the command of their leader. I assure you Jaina, this shall be –"
    "They were riding dragons, Thrall."
    The statement left them both speechless, they both looked pale, and for a long time, nothing happened.
    Then, they took the week long travel to Durotar, sending messengers ahead and back, setting a gathering of all Alliance and Horde leaders.

"We shall not stand for this!" boomed the ambassador of the Wildhammer Dwarves, swinging around the Storm Hammer he refused to leave at the door. "The Horde must take responsibility for its member's actions, and deal with this itself!"
    "It is not their doing, as been said already," Jaina replied calmly, trying to keep things in perspective and order, "and besides, how do you suggest they will deal with dragons without your kin and your gryphons?"
    "They have those wyverns, don't they?" he spat the word out with disrespect, knowing that the only competitors for the gryphon riders were the dragon riders, who were thought to exist no more before now.
    "Too few and too weak," said Thrall, "Even if we had enough trained riders left for fighting, the creatures claws cannot penetrate a dragon's skin. And nor," he added, slightly ashamed to admit it, "can most of our weapon."
    The dwarf smiled to himself, glad to hear the words finally being said.
    "Be it the Horde's fault or not," said Malfurion, one of the only Alliance leaders who came themselves as was asked instead of sending an ambassador, "they cannot handle it alone and it is clearly a danger to the Alliance as well. I say we help now, and point fingers later. Now, what truly interests me," he added, "is how did they get the dragons? We know that in the last war Alextraza was captured using the Demon Soul, yet we have constant communication with the dragons, we would have known if something like that would have happened again."
    As always, eerie silence fell as the night elf spoke. Many were not yet used this mysterious and somewhat unnerving race.
    "What I want to know," said Thrall eventually, "is where these orcs came from. We know of some missing orcs in the past months, but not of enough to cause such devastation. Is it possible some have found a way to cross the sea from Azeroth? Perhaps there they found the dragons?"
    "Perhaps I could shed light on that matter," Said a new voice.
    All eyes were turned to the new figure that appeared, not trough the door, but has apparently teleported into the opposite side of the room.
    "What is this?! How did you get here? This room is protected from all kinds of magic!" the high elf ambassador burst out, seeing this as a personal insult, him being the one casting the defensive spells upon the room.
    "Lord Illidan himself sent me here," said the figure, stepping into the light and reviling itself to be a highly tattooed elf, "and for a good reason: you are not the only ones these orcs have attacked. It appears the Burning Legion has found the remaining orcs in Outworld. Lord Illidan is planning a new rebellion to the demons and sends an offer of cooperation. Is not the enemy of my enemy my friend?"

Cold be hand and heart and bone,
    and cold be sleep under stone:
    never more to wake on stony bed,
    never, till the Sun fails and the Moon is dead.
    In the black wind the stars shall die,
    and still on gold here let them lie,
    till the dark lord lifts his hand
    over dead sea and withered land
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    09.12.2006
    עיר
    Rehovot
    אני בפנים.
    זה היה יום קיץ סגרירי. המים טולטולו את הספינה, הים בוגדוני. שטני אני ויד ימיני קונדופוני, כשמלמעלה עף שקנאי ה-מקמק.
    http://youtube.com/artigo
    Tiesto in my heart and soul
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    21.07.2007
    גם אני
    מתי אתה מביא את הספרים?
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    07.12.2006
    עיר
    כפר סבא
    בשביל מידע על חוקי המשחק וכאלה, פנו אלי במסן.
    [email protected]
    בהנחה שהוא יחליט לעבוד שוב מתישהו...
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    11.11.2007
    גמבא,
    ויודע בעל פה את השיטה אז no worries
    He comes to smite the cruel, the wicked and the stupid
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    09.12.2006
    עיר
    Rehovot
    טוב אני די סגור על הדמות שלי.
    זה היה יום קיץ סגרירי. המים טולטולו את הספינה, הים בוגדוני. שטני אני ויד ימיני קונדופוני, כשמלמעלה עף שקנאי ה-מקמק.
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    07.12.2006
    עיר
    כפר סבא
    Do share.
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    09.12.2006
    עיר
    Rehovot
    NE scout
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    11.11.2007
    הא? להתחיל כבר לבנות דמויות בן ?
    הכל כבר מוכן ? אין מספר מסוים של שחקנים שאתה רוצה להגיע ? דף דמות לדוגמא שאתה רוצה שנרכיב לפיו ? לא צריך רקעים שייתנו פידבק איך לשים את הדמויות בהרפתקה שלך ?
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    07.12.2006
    עיר
    כפר סבא
    לא אמרתי תתחילו לבנות, פשוט בר אמר שיש לו משהו בראש אז רציתי לשמוע מה...
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    16.10.2006
    עיר
    באר שבע
    ראיתי הרבה מילים באנגלית אז ויתרתי.

שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    18.11.2007
    עיר
    כרמיאל
    אני גם בפנים, בן שלח לי את הקישורים במסן (פעם שיחקתי בD20, לא זוכר כבר)

ד"א, טיזר מצויין, מחכה לראות מה יהיה בהמשך.

שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    09.12.2006
    עיר
    Rehovot
    זה גם מה שרציתי לשחק פעם שעברה. NE scout עם כיוון לסנטיננטל (בתקווה שאני זכרתי את ההיגוי נכון, שלא לדבר על הכתיבה עצמה :X )
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    11.11.2007
    i be troll shaman mon
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    07.12.2006
    עיר
    כפר סבא
    לטרולים אין ממש שאמאנים...
    יש להם וויטץ' דוקטורס ושאדו האנטרס כקאסטרים לרוב. למרות שזה לא כזה חריגה, דוגרי, כי בסך הכל הם מההורד, מחליפים הרבה מידע ומסורות וכאלה...
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    11.11.2007
    אז כל הרעיון היה סתם גחמה ריגעית או משהו ?
    cant you commit to any community project/this kinda thing ? <_>
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    07.12.2006
    עיר
    כפר סבא
    ארג, ספר לי על זה. כל פעם שאני מתחייב למשהו החיים שלי נעשים עמוסים בצורה מגוחכת. שמת לב שאני מגיב כמעט רק באמצע הלילה לאחרונה? ><
    hell, אני עכשיו הולך להוציא את הבאס בפעם הראשונה באיזה שבועיים....
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    09.12.2006
    כן בטח כל היום רק משחק דוטא אה יא חרא.
    זה אולי חרא אבל זה החרא שלנו וזה החרא הכי טוב בעולם!

Battlefield2ID: Malfanshee
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    07.12.2006
    עיר
    כפר סבא
    גם כן כל היום.
    אני מספיק במזל משחק אחד של דוטא ביום לאחרונה. וזה הולך עוד מעט להיות גרוע יותר, מתחיל לי קורס מדריכים בג'ודו עוד שלושה שבועות, זה הולך לגמור כל מה שנשאר לי מהזמן.
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    11.11.2007
    3 שבועות זה מספיק זמן בשביל להתחיל ולהספיק דיי הרבה מהמשחק פורום הזה

just plead lazyness otherwise
    שתף ב-Google+

הרשמה