תפריט ראשי

תוצאות 1 עד 3 מ 3
    הצטרף בתאריך
    29.01.2008
    היי קניתי XBOX מהדגמים החדשים לא ממזמן והיום הייתה לי הפסקת חשמל בבית בזמן

ששיחקתי ונדלקו 3 הנורות האדומות :\

הXBOX עדיין עובד כרגיל אבל עדיין רציתי לדעת האם באמת קרה משו לאקס בוקס או שאולי 3 נורות אדומות זה גם דרך להראות משו אחר כמו נפילת מתח.

מי שיודע משו בבקשה תעזרו לי!

תודה

הצטרף בתאריך
    11.08.2007
    עיר
    עמק יזרעאל
    נורות אדומות גם יכולות לסמן שכבל לא מוכנס טוב או לא מחובר, אבל אני לא בטוח מה ההקשר של הנורות האדומות פה, למרות שאני די בטוח שלא מדובר בטבעת.

למה למה למה?! למה בחרתי בשם כל כך מפגר לגיימרטאג ועוד שילמתי עליו 50 דולר למה?! אין לזה שום משמעות! "נצח חי"... מה לעזאזל?! מה הייתי חייב להשתמש בinfinity כי זאת מילה מגניבה?! לא הייתי יכול לוותר כשראיתי כשכל מה שיכול לבוא אחרי המילה הזאת ויהיה הגיוני כבר תפוס?! לא?! למה?! והביל גייטס המניאק הזה! 800 נקודות לשנות שם?! אתה פאקינג עשיר בנאדם! למה לא לעשות לי טוב על הלב?!

הצטרף בתאריך
    04.04.2007
    Sections 1, 2, 3, and 4 are flashing red
    - The AV cable cannot be detected

Solution
    Simply check that the AV cable is securely plugged into the back of the 360. If that doesn't work, try cleaning the end of the plug (that connects with the 360) with a dry cloth. Otherwise, if that doesn't work, try another cable if you have one, if that works, then you have a faulty cable. Otherwise, the port at the back of the 360 could be broken/faulty, and you may need to send the 360 in for a repair.
    Sections 1, 3 and 4 are flashing red
    - General Hardware Failure

Solution
    Try restarting the console, if it does work next restart, then all is well. Although your console may RROD again later on, and require a repair. Otherwise, disconnect everything connecting to the 360, plug everything back in, and try restarting the 360 again. If that doesn't work, ensure that the power supply is showing a green light when the 360 turns on. If all else fails, and you do not wish to try a temporary solution, then you will have to send your 360 in for repair.
    Sections 1 and 3 are flashing red
    - Your 360 is Overheating
    Solution
    Let the 360 cooldown, and it will then allow you to continue playing. However, before you start playing again, ensure that the 360 has adequate ventilation, on all sides, and is not in an enclosed area (as the hot air expelled from the console is most likely going to re-enter the console, slowly heating it up).
    Section 4 is flashing red
    - Hardware Failure

Solution
    An error code will appear on the screen as well, which states what component the 360 thinks is faulty.

הרשמה