תפריט ראשי

תוצאות 1 עד 5 מ 5
    הצטרף בתאריך
    11.04.2007
    עיר
    הוד השרון.
    אני מעלה את זה בשביל ג'ואנה, משיעור תולדות-האמנות האחרון שלי. אעשה את זה בקצרה, בגלל שאף אחד לא יכול לתפוס את הפוסט-מודרני בשלמותו.

המונח "פוסט-מודרניזם" מתייחס בראש ובראשונה למודרניזם. פוסט=אחרי, משמע, אנחנו בתקופה שאחרי המודרניזם, ותמיד יווצר מונולוג בין מה שהיה מודרניזם, לבין מה שבא אחריו.

זהו כינוי לזרם חשיבה ולתפיסה תרבותית בינלאומית הרווחת באמנות. פוסט-מודרניזם מתחיל בתחום האדריכלות ובעיצוב, מתחיל כתופעה מודעת בשנות ה-80. זרמי אמנות רבים שמחלים לעבוד רק בשנות ה-70 [אמנות אדמה; לדוגמא רוברט סמיתסון, אמנות סביבתית (שני תחומים שונים); לדוגמא קריסטו, אמנות גוף ומיצג; לדוגמא אורלן ומרינה אברמוביץ', היפריאליזם; לדוגמא ריצ'ארד אסטייס, וכו'] הם המבשרים של הפוסט-מודרניזם.

הפ"מ מבטא הלך רוח תרבותי שדוחה מגמה ושאיפה לאחידות, מוחלטות, ומעודד פלורליזם במקומן. הוא מעודד סימולטניות, ערבוב של סגנונות - החשיבה הפוסט-מודרניסטית תכלול בתוכה ביטויים שונים, זרים זה לזה, שמתקיימים זה לצד זה.

בפ"מ אין אמת אחת, כל האמיתות חיות בקואגזיסטנציה [המורה שלי אוהבת להשתמש במילים מנופחות], בניגוד למודרניזם שקדם לו. לפני המודרניזם האמת הייתה דת. במודרניזם, האמת הייתה האמנות. כל אמן התחייב לזרם אמנות ספציפי ועסק רק בו - בעוד בפוסט-מודרניזם אדם יכול לשלב מספר זרמי אמנות יחדיו. בפ"מ נשברת תפיסת האמת.
    התפיסה הפוסט-מודרניסטית תגיד שהיא לא מקורית, היוצרים לא חד-פעמיים או נדירים, ואינם גאונים.
    בפ"מ הכל מובא אלייך מנותק מהקשרו. גם במוזיאונים - יצירות האמנות השונות מפוזרות בכל רחבי העולם ללא שום הקשר למקום או לנסיבות בהן נעשו או הוצגו לראשונה - מנותקות מהקשרן. האמנות אינה דבר קדוש יותר, היא מגיעה לבתינו דרך שכפול, שיעתוק. אנחנו משכפלים את עצמינו. אין מקור. הכל מורכב משכפולים או ציטוטים.

פ"מ מורכב מאקלקסטציזם, כלומר, לקטנוּת. אתה לוקח מזה, ומזה, ומזה. שום דבר שאתה יוצר אינו מקורי, והשילוב בין הדברים אינו מקורי.
    בפ"מ, הכל הולך. אין מרכז ואין שוליים. גם צורות הביטוי הנחותות ביותר, כגון פורנוגרפיה, מתקבלות על הדעת.
    אין יותר הערכה של חדשנות. אין צורך לחדש [במודרניזם כולם חידשו כל הזמן, כל שני וחמישי קם זרם חדש באמנות]. אין חשיבות למהפכנות ולאוונגארד. אין חשיבות לקיטש.

בפ"מ נוצר סוג של היסטוריציזם[??], הכל רלוונטי, בניגוד למודרניזם, ש"השאיר את ההסטוריה מאחור", לא רלוונטית. המודרניזם לא רצה להתייחס להסטוריה, אלא רק לחדשנות ולעתיד [לדוגמא; התפיסה הפוטוריסטית (Futureism)]. בפ"מ יש שיטוט הסטוריוני. החשיבה שלנו היא רב-מערכתית, אסוציאטיבית, מייצרת קשרים במקומות חדשים. בפ"מ אין חשיבה צירית, שום דבר לא מוביל לשום דבר. יש חשיבה סימולטנית.

פ"מ הוא לא כל מה שקדם לו, ובכל זאת, הוא כל מה שקדם לו. הוא חב את קיומו להסטוריה כולה.

[כאן הפסקתי לסכם, אבל באמת שאין מה להמשיך, אני חושבת שזה מבהיר יפה מה זה פוסט-מודרניזם בלי להיכנס ליותר מדי זיוני שכל.]

[בחיי, במחברת שלי זה נראה הרבה יותר ארוך.]
    Stop global whining.

We have lingered in the chambers of the sea"
    By sea-girls wreathed with seaweed red and brown
    ".Till human voices wake us, and we drown
    The Love Song of J. Alfred Prufrock, T. S. Eliot
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    21.04.2007
    עיר
    חיפה
    עוד מאפיין של הפוסט מודרניזם , מעבר לטשטוש ז'אנרים(לדוגמא בקולנוע - כל ז'אנר היה ז'אנר.
    לא הייתה דרמה קומית , הייתה דרמה , והיה קומדיה.)
    טשטוש בין גבוה לנמוך , ושבירת קו עלילתי רציף , הוא גם אינטר-טקסטואליות : שימוש בטקסטים קיימים , אזכור שלהם ואף בנייה של טקסט עליהם.

כל אלה לא היו נהוגים בעידן המודרני.

אגב , פוסט מודרניזם , מעבר לסגנון אומנותי , הוא גם תרבות.
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    11.04.2007
    עיר
    הוד השרון.
    מובן, אבל אני חושבת שאם מסתכלים על זה, כל מה שאמרנו כאן מיושם גם בתרבות, ולא רק באמנות. האמנות היא רק דוגמא, בגלל שאני מביאה את הטקסט משיעור תולדות האמנות.

את מה שאתה מדבר עליו למדנו בשיעור שנערך בשבוע אחרי שפרסמתי את ההודעה הזו בויגיימז. כבר לא היה לי חשק לכתוב בשלב הזה, אז. תודה.
    Stop global whining.

We have lingered in the chambers of the sea"
    By sea-girls wreathed with seaweed red and brown
    ".Till human voices wake us, and we drown
    The Love Song of J. Alfred Prufrock, T. S. Eliot
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    30.05.2007
    עיר
    ראשון לציון
    אני גם לומד "תולדות האומנות" אבל חומר פחות מתקדם(אני כיתה י') יותר בכיוון של מצרים העתיקה, אני בטוח שאני אמצה את מה שרשמת שם מועיל מאוד בעתיד

קרדיט לזאוס D:
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    11.04.2007
    עיר
    גשר
    הפורום הזה מפוצץ בחומרים שיעזרו לך בתולדות.
    אם תעבור על כל הפעמים שהעלנו "דיבור על" [כשזה עוסק באומנות, כמובן. מה שעוסק בספרות אולי יעזור לך בשיעורי ספרות שלך], ובכל מקרה מומלץ לעיין בזה.

אולי אני צריכה לחזור ולכתוב כאלה.
    את עצבת ראשי המקריח,
    את ייגון ציפורניי הגדולות.
    את, שמעיני בנפץ הטיח,
    בחרוק הריצפה בלילות.

[החולד/ נתן אלתרמן]
    שתף ב-Google+

הרשמה