תפריט ראשי

תוצאות 1 עד 7 מ 7
    הצטרף בתאריך
    13.05.2007
    עיר
    רחובות
    כן, סוני הכריזה שבזמן הקרוב כבר לא נראה יותר את גרסת ה60GB ב500$ על המדפים, אך היא לא סיפרה למה. היא רק הוסיפה, שזה רק לזמן מוגבל ושהיא תחזור אלינו תוך מספר חודשים.

הכרזה זו, מובילה אותנו לשמועה: גרסת ה80GB שעולה כיום 600$, תוזל למחיר של 500$. האם זה נכון? נחכה ונראה.

By Peter Cohen

Sony elaborated on previous comments made about 60GB PS3 inventory stock on Wednesday, confirming that only retail supply of the $499 machine remains and suggesting that the expected 80GB price drop is imminent.

“We no longer have any inventory in SCEA warehouses. All inventory has been purchased and shipped to retailers,” Karraker said.

“We don’t have visibility as to if that is on their store shelves or in their warehouses at this time. However, based on inventory reports from our retailers, there is ample supply still left in the channel.”

On Tuesday, it was revealed that Sony’s online inventory had been fully depleted. In July, after slashing the PS3 price by $100, the company said that the now discontinued 60GB PS3 would be available for several months. At that point, Sony alluded that they may also reduce the price of the $599 80GB PS3 to $499 as my analyst expect.

“We won’t be making any further announcements regarding our PS3 model hardware strategy in North America until the 60GB model is exhausted and market conditions are evaluated,” a Sony representative said.

http://www.macworld.com/news/2007/08/29/ps3/index.php

Sony has run out of 60GB PS3s -- get one while you can

Posted Aug 29th 2007 7:00PM by Colin Torretta
    Filed under: Business, Hardware
    Well we knew it wouldn't last forever. Sony has just confirmed with GamePro that they have run out of 60GB PS3s in their warehouses -- the only 60GB units left are ones that are in the retail channel now. This means that if you want a $499 PS3 with full backwards compatibility, you better hit up the shops soon.

According to David Karraker there is still 'ample supply' left in the retail stores, but with the holidays fast approaching and some fantastic games hitting the PS3, don't expect that supply to stay ample for that long. Still no word on whether Sony will keep the 80GB PS3's price at $599 once the 60GB SKU runs out of stock completely, but GamePro is agreeing with Michael Pachter that Sony will probably drop the price on the 80GB unit before Christmas.

הצטרף בתאריך
    17.03.2007
    זה בארצות הברית!
    ומה עם אירופה?
    עוד כמה זמן נישאר עם המיבצע של ה 2 מישחקים 2 שלטים?

הצטרף בתאריך
    13.05.2007
    עיר
    רחובות
    נכתב במקור על ידי bird
    זה בארצות הברית!
    ומה עם אירופה?
    עוד כמה זמן נישאר עם המיבצע של ה 2 מישחקים 2 שלטים?
    זה עניין של זמן. אך אני בטוח כשבאירופה חבילה זו תרד, תצא אחת יותר טובה.

הצטרף בתאריך
    28.05.2007
    לפי משקראתי ה starter pack יצאה באירופה במקום החבילה שמוכרים שם (80GB + motorstorm)

הצטרף בתאריך
    21.12.2006
    יאו זה ממש טוב! אני ממש מקווה שזה ש80gb ירד ל500$ כי בן דוד שלי קונה החודש הבא!

הצטרף בתאריך
    30.12.2006
    עיר
    קדומים
    גרסאת ה60G יורדת, וכנראה תחזור אם השלט החדש.
    אחרת אני לא רואה שום סיבה למה להוריד אותה.

הצטרף בתאריך
    06.08.2007
    תאמינו לי עוד חודשיים זה ירד כבר ל-380$ משהו כזה...

הרשמה