בגלל שGW מציג בפנינו כל-כך הרבה חידושים בגישתו למשחק המשותף בין שחקנים נגרמו שינויים באופן ההתקדמות של הדמות בעלילת המשחק, ודבר זה פעמים רבות מבלבל שחקנים חדשים שרגילים שזורקים אותם ישירות לשחיטת מפלצות בלתי פוסקת.
הנושא הזה בא כדי להקל עליכם את תחילת המשחק ולהסביר את מהלך המשחק הכללי לאורך שלושת הקמפיינים השונים.

אז ככה- דבר ראשון, בתחילת המשחק תידרשו ליצור דמות. לאחר ההתחברות לחשבון תראו מספר ריבועים ריקים. לחצו על אחד מהם ולאחר מכן על כפתור "Create".
כעת מוצגות בפניכם שתי אפשרויות: דמות "PvP" או דמות "Role Playing".
לחיצה על כפתור ה"PvP" תביא אתכם ליצירת דמות ברמה עשרים מצויידת לחלוטין, אך תוכלו להשתמש בה אך ורק בקרבות של שחקן כנגד שחקן, והיא לא תוכל להגיע אל שום מקום מחוץ לסדרת איי ה PvP.
דמות RP היא דמות שמתחילה מדרגה ראשונה ומתקדמת בדרגות תוך כדי התקדמות בעלילה. דמויות אלה הן בדרך כלל יותר חזקות בהגיעם לדרגה עשרים מאשר דמויות PvP שכן הן רכשו חפצים חזקים יותר וצברו יותר נסיון.

לאחר הלחיצה על כפתור ה RP תדרשו לבחור באחד מבין הקמפיינים שרכשתם, ובו תיווצר הדמות שלכם. קחו בחשבון שעד דרגה מאוחרת יחסית הדמויות לא יכולות לעבור בין קמפיינים.

עכשיו עליכם לבחור מקצוע ראשי לדמות שלכם, שילווה אתכם לאורך כל המשחק. לאחר מכן בחרו את מראה הדמות בעזרת הממשק הנוח של GW.

עכשיו לחלק החשוב!
מיד בתחילת המשחק תפגשו אדם עם סימן קריאה מעל ראשו. זהו הסימן האוניברסלי לאדם שנותן לכם קווסט, ולאחר שהקווסט יסתיים האדם שאתו תצטרכו לדבר יופיע ביומן שלכם (כפתור "L") ומעל ראשו יהיה חץ.
GW דורש מכם הבנה מסויימת של הקוודט, גם אם בסיסית ביותר. לכן מומלץ לקרוא את הקווסט, אבל אתם לא חייבים להבין הכל. מספיק שתקראו את המילים המודגשות שבו כדי להבין מה עלים לעשות.
מעבר לכך, מיקום המטרה יסומן לכם במפה הגדולה ("M") כך שתדעו לאן ללכת.