תפריט ראשי

תוצאות 1 עד 6 מ 6
    הצטרף בתאריך
    11.03.2007
    עיר
    רמת גן
    שלום לאחי...

אני מנסה לסדר קצת את הבילד שלי. אני בכוונה לא מבקש בילד שלם כי אני מעדיף ללמוד מדוע נעשית כל בחירה.

אני, כמו רובנו, מתמקד - Feral Combat.

השאלה שלי כרגע (מניח שיבואו אחריה) היא מדוע בכל הפורומים מתייחסים ל- Feral Aggression כיכולת PvP? הבנתי שהרוב לא משתמשים ב- Ferocious Bite ב- PvE. אני לא מבין את זה. מבחינתי זו סיומת מעולה מכיוון שהיא רגעית ולא לאורך זמן. הסיומת האחרת לוקחת 12!! שניות.

עוד שאלה (אם אני כבר שואל) - מדוע כולם ממליצים על Furor? זה באמת יותר טוב מהתוספת של Mark of the Wild?

ושאלה אחרונה (לפוסט הזה) - כמה חשוב לדעתכם Feral Insrinct? אני מניח שהוא חשוב בעיקר באינסטנסים ובריידים ופחות בלוולינג.

כל עזרה נוספת בהבנת העץ תתקבל בברכה.
    <

הצטרף בתאריך
    16.03.2007
    אוקי, יש לי דרואיד רמה 70, אבל זה לא אומר שאני מבין הרבה יותר ממך, קודם כל, http://www.wowhead.com/?talent=zZxhGsfroeuioVxcz בילד מצויין, אתה יכול לשנות כמה דברים שלא נראים לך, עכשיו לשאלותיך
    את הראשונה לא הבנתי, כי שחכתי מזה Ferocious Bite .

לא יודע, Faror הוא סקיל מאוד מומלץ, ושוב תוכל לשנות אותו אם תרצה, אבל לדעתי זה דקיל נורא נוח
    אני חייב ללכת עכשיו אז אולי אני אכתוב לך יותר מעמיק כשאני יחזור.

הצטרף בתאריך
    07.08.2007
    Hi,

Feral Aggression is a good talent BUT only for 5man content or if you don't have another warrior tank in your raid.
    The Attack Power reduction helps in damage mitigation (mob hits for less) but it does not stack with Warrior's Demoralizing Shout debuff which is better.
    so in 5 man instances you will probably be the only tank and u can use the benefit but if you raid with another warrior your demo roar will be overrun by his Shout.
    The damage bonus for FB is nice, ofc.

Regarding Furor - its mostly PVP talent that gives you initial rage when you shift so u can use Mangle instantly. It also helps if you have a group of noobs that pull stuff before you have time to Enrage and get enough rage before a pull.
    Imp.MotW (Mark of the Wild) is CRAP CRAP CRAP talent and a total waste of points. You know how much more stats it gives? +4 over the normal MotW! total waste since it doesn't scale at all.

Regarding your build Blackelf2:
    I dont know why u chose to skip Brutal Impact, its an extremely needed talent if you're tanking more than 3 mobs. It helps to CC a mob that runs to your healers and lowers damage taken (1 less mob beating on you for 6 seconds).
    You took Primal Tanacity which is in my opinion a waste of 5 points. Better invest these in 2/2 Brutal Impact and Natural Shapeshifter if you want to really play a Druid and not wannabe Warrior. You will lose less mana when you shift out to help a healer which is a part of being a Druid.

I personally prefer this build, since I dont like to play only as tank - Druids can do so many things other than being locked in 1 shape all the time. I usually Offtank Kara/Gruul so I can go Cat and DPS after my target is down or help in healing (hence the Nurturing Instinct choice).
    Check this build (I use it when I spec Feral):
    http://www.wowhead.com/?talent=zZxGGsfbRezwoVxfz

Nesh

(I'm currently specced Balance, but you can check my spec if later I go back to Feral:http://armory.wow-europe.com/charact...nar&n=Nesherke)
    N.

הצטרף בתאריך
    25.01.2007
    נכתב במקור על ידי Nesh
    Hi,

Feral Aggression is a good talent BUT only for 5man content or if you don't have another warrior tank in your raid.
    The Attack Power reduction helps in damage mitigation (mob hits for less) but it does not stack with Warrior's Demoralizing Shout debuff which is better.
    so in 5 man instances you will probably be the only tank and u can use the benefit but if you raid with another warrior your demo roar will be overrun by his Shout.
    The damage bonus for FB is nice, ofc.

Regarding Furor - its mostly PVP talent that gives you initial rage when you shift so u can use Mangle instantly. It also helps if you have a group of noobs that pull stuff before you have time to Enrage and get enough rage before a pull.
    Imp.MotW (Mark of the Wild) is CRAP CRAP CRAP talent and a total waste of points. You know how much more stats it gives? +4 over the normal MotW! total waste since it doesn't scale at all.

Regarding your build Blackelf2:
    I dont know why u chose to skip Brutal Impact, its an extremely needed talent if you're tanking more than 3 mobs. It helps to CC a mob that runs to your healers and lowers damage taken (1 less mob beating on you for 6 seconds).
    You took Primal Tanacity which is in my opinion a waste of 5 points. Better invest these in 2/2 Brutal Impact and Natural Shapeshifter if you want to really play a Druid and not wannabe Warrior. You will lose less mana when you shift out to help a healer which is a part of being a Druid.

I personally prefer this build, since I dont like to play only as tank - Druids can do so many things other than being locked in 1 shape all the time. I usually Offtank Kara/Gruul so I can go Cat and DPS after my target is down or help in healing (hence the Nurturing Instinct choice).
    Check this build (I use it when I spec Feral):
    http://www.wowhead.com/?talent=zZxGGsfbRezwoVxfz

Nesh
    listen to this man he speaks truth

הצטרף בתאריך
    11.03.2007
    עיר
    רמת גן
    Nesh,

תודה על העזרה וההשקעה בתשובות (לא רק זו).

באיזה סרבר אתה נמצא?

שוב, תודה.

הצטרף בתאריך
    07.08.2007
    I'm on Eonar. Back 2 Feral for a while so check the build in my Armory link.

n.

הרשמה