נבן ספאחיה
נבן ספאחיה (Neven Spahija, 6.11.1962 שיבניק, קרואטיה), מאמנה של מכבי תל אביב 06-07
ספחיה, נשוי ואב לשניים, נחשב כיום למאמן מוערך באירופה, לאחר שבאמתחתו מספר אליפויות ומדליות. נבן ספאחיה החל את דרכו כמאמן בגיל 22, בקבוצות הנערים של שיבניק. לאחר שמונה שנים קיבל את משרת עוזר המאמן בקבוצת הבוגרים. בשנת 1996 התמנה ספאחיה לתפקידו הראשון כמאמן ראשי, בקבוצת פולה. בשנת 1999 החל בשלב משמעותי בקריירת האימון, כשקיבל את משרת עוזר המאמן בקבוצת אולימפיה לובליאנה של זאמאגו זאגאדין

לאחר שהוכיח בתפקיד זה כי יש לו את היכולות הנדרשות למאמן, נבחר נוון ספחיה למאמנה הראשי של קבוצת ציבונה זאגרב, דבר שהיה הפתעה גדולה, שכן הוא לא היה עדיין בעל ניסיון באימון קבוצות ברמה הזו, בוודאי לא כמאמן ראשי. אולם, לאחר שספאחיה הוכיח את עצמו אף בקבוצה זו, הוא החל בטיפוס במעלה משרות האימון באירופה.
הקבוצה הבאה אותה לקח נבן ספאחיה תחת חסותו הייתה הקבוצה הסלובנית, נובו מסטו, איתה לקח את אליפות סלובניה ואף הגיע לגמר גביע יול"ב. אחד השחקנים בנובו מסטו בתקופה זו היה ג'יימי ארנולד, שחקן מכבי תל אביב בהווה. גם סימאס יסאיטיס, ששיחק בעונת 2005/06 תחת שרביטו של ספאחיה בריטאס וילנה, הצטרף בעקבותיו למכבי תל אביב. לאחר שאימן את נובו מסטו, לקח על עצמו את אימונה של סראטוב הרוסית, שצפתה כי תוכל להיעזר במאמן כספאחיה על מנת להתברג אף היא כקבוצה מובילה, אולם בשל עימותים עם נשיא הקבוצה, שלטענת ספאחיה ניסה להתערב בעבודתו, פרש מאימון הקבוצה.
לאחר תקופה זו, אימן את קבוצת ברוזטו מאיטליה במשך שתי עונות, והוסיף להיות מאמן מבוקש, לאחר שהוכיח את יכולותיו אף שם. נבן ספאחיה אימן אף את נבחרותיה הצעירות של קרואטיה, והגיע עם הנבחרת למעמד הגמר בשנת 2001 ביפן (אף שהפסיד לנבחרת ישראל בשלבים שקדמו לו). הישג זה הביא לספאחיה את משרת אימון נבחרתה הלאומית של קרואטיה, אולם לאחר שלא עלה לרבע הגמר ב-2003 והודח ברבע הגמר ב-2005, פרש ממשרת אימון הנבחרת.
בשנת 2005, לאחר שזכו בגביע יול"ב, החליטו ראשי ליטובס ריטאס וילנה, שעלו לשחק ביורוליג, לערוך שינויים במשרת מאמן הקבוצה. במקומו של טומו מאהוריץ', המאמן שזכה בתואר, הביאה הנהלת הקבוצה את נבן ספאחיה. לטענת רבים, הייתה זו אחת ההחלטות הטובות שעשתה הקבוצה. תחת אימונו של ספאחיה שיחקה ריטאס וילנה כדורסל משוחרר והתקפי, ואף הייתה הקבוצה היחידה שניצחה את מכבי תל אביב פעמיים במסגרת משחקי היורוליג, מהן אחת באולם הביתי בתל אביב.
אמנם, בסוף השלב הראשון ביורוליג, איבדה הקבוצה, לאחר הפסד לקבוצה סופוט הפולנית, את ראשות הבית, דבר שיש המייחסים אותו לחוסר נסיונם של שחקני ריטאס וילנה ביורוליג. כיוון שלא זכתה להגרלה נוחה בשלב הבא ביורוליג, שלב 16 הגדולות, לא העפילה ריטאס וילנה מעבר לשלב זה. אולם, במסגרת הליגה הליטאית רשם נבן ספאחיה הישג מרשים במיוחד, ניצחון 4-0 במשחקי הפלייאוף (גמר-סל) על קבוצת ז'לגיריס קובנה, שנחשבה לאלופה נצחית בליטא. שיטת המשחק שיישם בווילנה הביאה למילוי אולמה של ריטאס בכל משחק יורוליג ב-11 אלף צופים, והמוניטין של ספאחיה הגיע לשיאו.
בשלב זה, חיזרו אחר נבן ספאחיה מספר קבוצות יורוליג, אף שהיה בחוזה עם ריטאס וילנה לשנתיים נוספות. למעשה, התנגדה ריטאס וילנה בתחילה לשחרורו מן החוזה, אולם ההצעות הנדיבות (הכוללות אף את פיצוי המועדון), כמו גם העובדה שריטאס וילנה אינה ממשיכה במסגרת היורוליג בעונה הקרובה ומתכננת קיצוץ בתקציבה, הביאו לשחרורו של ספאחיה. כיום, ניצב נבן ספאחיה כאחד משני המאמנים הקרואטים המובילים, ולאחר העונה הנוכחית, יש הרואים בו עדיף על יסמין רפשה, שנחשב לבכיר מבין המאמנים הקרואטים בעבר. עם זאת, בין השניים לא מתנהלת תחרות גלויה, והם אף עזרו זה לזה בעת שאימנו את נבחרת מדינתם.
נבן ספאחיה נחשב למאמן פתוח ונוח לשיחה, ואף אינו נבהל ממעורבות עם התקשורת. הוא אינו נוהג להיות קשוח עם שחקניו, דבר שהביא להערכה רבה מצד השחקנים בקבוצות אותן אימן, ואף ששיטתו אינה כוללת סדרות אימונים ארוכות, הוא יודע לדרוש משחקניו את המירב. נבן ספאחיה נוהג לשלב באימון אותו הוא מנחיל לשחקניו שיטות אמריקאיות, והוא אף מוסיף לכך בכל שנה, בעת שהוא שוהה בקיץ בקבוצת סן-אנטוניו ספרס (אלופת ה-NBA בעונת 2004-2005). בעבר התבטא נבן ספאחיה כי הוא "תמיד מרגיש טוב כשהוא בא לתל אביב", דבר אותו ניתן יהיה לבחון בעונה הנוכחית (2006-2007) בעת שיעמוד על הקווים כמאמנה של סגנית אלופת אירופה, מכבי עלית תל אביב.