תפריט ראשי

תוצאות 1 עד 16 מ 16
    הצטרף בתאריך
    07.12.2006
    עיר
    כפר סבא
    Hail, brave brothers in arms!

כפי שאתם כנראה יודעים, פתחנו קלאן בשרת Midgard Saga. פה תוכלו למצוא את האיך והלמה של הקלאן. נתחיל בתקציר של ההיסטוריה. את ההיסטוריה המלאה של הקלאן תוכלו למצוא בהודעה הבאה, ואחריה הוראות למי שלא יודע איך נכנסים לשחק.

קצת על השרת
    Midgard Saga הוא שרת רולפליי, המבוסס בצורה רופפת על העולם שלנו בשנת 1000 לספירה כפי שאנשים האמינו שהוא נראה אז, עם דגש על המיתולוגיה הנורדית.
    השחקנים מוצאים את עצמם על אי שהתגלה מחדש לאחרונה וכעת נערכת בו מלחמת שליטה בין המונותאיסטים לפאגאנים, כאשר ברקע הרשע שגרם לאי להעלם לפני מאות שנים מתעורר מחדש...

סיפורו של קלאן Bloodrage
    הקלאן התחיל משני אנשים, קאלת וטיירק (Kaleth ו- Teyrahk), שני בני אדם שנפגעו עמוקות, בצורה זו או אחרת, מההתפשטות הנוצרית\מוסלמית ועבדו למען מטרה אחת - לשים לה סוף. קאלת, אדם בעל קשר ישיר לאלים שהשיג דבר או שניים בעברו, הצליח לאחד תחת דגלו עוד ועוד אנשים ולאחד אותם, תחת דברי כל האלים, להקים צבא קטן שלחם בלי סוף (בין אם בגלוי או בסמוי) כנגד הנוצרים והמוסלמים במטרה למנוע את התקדמותם ולהשיב אדמות כבושות לאלים מהאל אחד.
    עד שהקסם הפסיק. האלים לא דיברו יותר, לא אל קאלת ולא אל אחרים. הקלאן החל להתפורר. בצעד של יאוש, המעגל העליון של הקלאן ביצע טקס עתיק יומין ובעזרתו גילו כי האלים ברחו והתבצרו באדמה חדשה, שם קיוו לעצור את האל האחד. בעת גילוי האי גרדאוויק , מה שנותר מהקלאן יצא לשם, בתקווה שזהו אותו מקום מדובר. עכשיו, לאט לאט, הקשר אל האלים חוזר... ומי יודע.. אולי גם הקלאן יחזור לתהילתו...

הצטרפות לקלאן
    כל אחד רשאי להצטרף לקלאן, ללא הבדל גזע, נטיה או מקצוע, כל עוד הוא תומך אגרסיבי באלים הישנים ו\או מתנגד אגרסיבי לאל האחד,בתנאי שהוא מסכים לעמוד בחוקים.

Bloodrage Ethics - חוקים

Blood clan – All Bloodragers are considered to be blood brothers. During the rituals of initiation, anyone joining the clan puts the clan as his closest friends and family. Treat other clan members as such. You can argue, disagree and all other things, but physically fighting another Bloodrager in anything less than a formal duel or combat training is strictly forbidden and anyone caught doing so will be challenged to a duel by the clan warleaders or their champions and either be disowned by the clan with a ceremonial spilling of blood (usually provided by the duel itself) or slain, as decided by the challenger to match his actions. Should a challenged person win the duel, it is considered a sign from the Gods that he is not guilty. A Bloodrager who slays another Bloodrager by circumstances any other than sheer necessity will almost certainly be killed.

Semi-Democracy – Though the warleaders always have the final say in anything, all and any clan members are allowed to speak up and give their voice and advice in any and all matters. Bloodrage is standing as a united group. With disagreements and hard feelings floating through our ranks we'll not make it far. Be sure to let your voice be heard, don't hesitate to correct warleaders, and always work to improve the good of our men. Free-speech is more than welcome among us.

Vendettas – Blood vengeances are allowed and encouraged. If someone hurts one of our own, we will hurt him back. We also believe in balanced revenge; if someone steals from you, you steal from them, or you hurt them to the same degree you believe their act hurt you in a symbolical manner.

Zero secrecy – As a clan and as a family, we hold no secrets among ourselves. You're more than encouraged to discuss anything within clan limits regarding anything you may have done, caused or have been done to you. No secrets, no discretion, pure comfort. You are also promised that no information will be let out. We put our own before any law of any place.

OOC
    Militant Organization – Bloodrage is a combative, military-like clan. You are encouraged to fight and attack those we stand against IN THE LIMITS OF SERVER PVP RULES. That does not mean you can't stand to talk with monotheistic characters. You are even more welcomed to try and talk monotheistic characters out of their belief, and into ours, than you are slaying them. Keep it friendly and within rules, avoid grieving at all costs.

Semi-Democracy – As the IC rule, the clan managers have the final say in anything. However, all other clan members are always allowed, and are encouraged to speak up.

Vendettas – If someone hurts one of our own he can expect IC retribution. BUT! Don't go too far with it. Slaughtering the other character whenever you meet him is not accepted. It ruins the enjoyment of other players, who may not want to play on friendly terms with us. We're a clan, not a mafia. You may freely threaten, insult and commercially sanction the said person, or hurt him and allow him to escape death, but you may not repeatedly kill someone for simply insulting the clan, or something of the sort. Remember, getting below 10 HP isn't death, it is considered badly wounded and you may claim recovery or rescue. Avoid OOC hostility and keep it friendly.

*שימו לב: מדובר בקבוצת משחק/קלאן לNWN2. חובה להחזיק עותק מקורי של המשחק כדי לשחק ברשת*
    Cold be hand and heart and bone,
    and cold be sleep under stone:
    never more to wake on stony bed,
    never, till the Sun fails and the Moon is dead.
    In the black wind the stars shall die,
    and still on gold here let them lie,
    till the dark lord lifts his hand
    over dead sea and withered land
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    07.12.2006
    עיר
    כפר סבא
    History of Bloodrage

Few knew his tale, but those who could understand it knew it to be harsh. His hate for the followers of the One God was intense to a terrifying level. Wild beasts swarmed wherever he had passed, devouring those faithful to the One God, while pagan fields grew more fertile than thought possible. Animals he touched lived twice their normal age, while humans he did were lucky to reach half. They say that there was not a single God or Goddess, leave the so called True God, who did not stand behind him.

Not many more knew the other's story, yet none doubt it was at least as hard. All they knew is that sometime within it, he developed great hate for Christians and for all monotheists, possibly the only man alive with greater such hate than the first's. He was guided by his fury and vengeance, thirsty for the blood of misguided souls. Fear gripped all he had encountered, as he was a servant to the mighty Iku-Turso.

They say there used to be a village where they met, used to be. They were notoriously vicious when it came to monotheists. They say a whole troop of knights parked there that night; none of them made it out.

After that, they traveled together; and with time more accompanied to them, teaching their now-forbidden arts and beliefs to ignorant Christian peasants, hoping to destabilize their faith in the One God.
    As the seasons passed their party grew large enough to be of some impact, and they began harassing knights on the roads, assassinating church and Islam leaders, interfering with advancing troops and directing them to fight each other, starting small wars between Islamic and Christian communities and the likes.

They led their small warband until the day all magic was gone. Gradually, summoning the power of the Gods became harder and harder until it eventually became neigh impossible. Priests to the Gods could no longer tend to the wounded, holy warriors lost their finest abilities, sorcerers and witches controlled their powers no more.
    The flock began to scatter and they took one last desperate step: A human sacrifice. By killing one of their own, a volunteer of course, they briefly opened the way to the Gods as his soul was taken to Summerland. In that brief contact they learnt that the Gods had to flee the One God and hold against him at some land unknown.

As Gardavik was discovered, what little of their warband remained had traveled there, believing this was where they could find the Gods once more and in their name build an army to stand against the One God and push him back from their lands.
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    15.10.2006
    איך נכנסים לשחק?

1. הכנסו לעמוד ההורדות של השרת והורידו את קובץ הPWC המעודכן.
    2. חלצו את הקובץ מתוך הRAR לתיקיית "My Documents\Neverwinter Nights 2\pwc"
    3. הכנסו למשחק, קטגוריית המולטיפלייר, ומצאו את השרת לפי האייפי הבא: midgardsaga.com
    4. התחילו לשחק ותהנו!

אל האתר הרשמי של השרת
    אל הפורומים הרשמיים של השרת

אפשר גם להוריד את הקובץ משרת האחסון שלנו בלינק הבא

שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    07.12.2006
    עיר
    כפר סבא
    בתוך המשחק תתחילו מהעיר Odenborg ותצתרפו (לא חובה, אבל מומלץ) לפקשן protectores of the old ways. כרגע בלאדרייג' לא מספיק גדול, חזק או עשיר בשביל לפתוח פקשן משלו, אז זה מה שיש עד אז.

הערה לגבי שם משפחה bloodrage:
    זה ממש לא חובה. כמו שצויין כבר, במהלך הטקסים להתקבלות לקלאן, חברים חדשים נשבעים להפוך את הקלאן לחשוב להם יותר מכל דבר אחר, כולל המשפחה. כאלה שלקחו את השבועה הזאת בצורה ממש רצינית, או פשוט ממש לא אהבו את המשפחה שלהם, התחילו להשתמש בשם הקלאן בתור שם משפחה.
    המסורת התחילה מהמנהיגים, מסיבות שהם שומרים לעצמם.
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    09.12.2006
    רשימת שחקנים, כדי שלכולנו יהיו חיים קלים יותר

Forum account: Tulkas
    Account name: Demogran
    Character name:
    Kaleth Bloodrage
    Race: Male Aasimar
    Class: Druid
    Tradesystem specialization: Armourcrafting

בירדי השועלForum account:
    Account name:
    Zayhorak
    Character name: Teyrahk Bloodrage
    Race: Male Tiefling
    Class: Cleric
    Tradesystem specialization: Weaponcrafting

Forum account: Artigo
    Account name: tipeks
    Character name: Delor Bloodrage
    Race: Male Moon Elf
    Class: Arcane Archer
    Tradesystem specialization: Bowcrafting, Tanning/Leatherworking

Forum account: Aouron
    Account name: Ro-n
    Character name: Liland Cross
    Race: Male Human
    Tradesystem specialization: None

Forum account: Deekin-
    Account name: Deekin-
    Character name: Dante Bloodrage
    Race: Male Moon Elf
    Class: Ranger\Assassin

Forum account: Black_Eye
    Account name: Black_Eye
    Character name: Shara Hillstrom
    Race: Female Human

Forum account: idansh
    Account name: idansh
    Character name: Leoder Arsil
    Race: Male Elf
    Class: Fighter

אדון פלוזForum account:
    Account name: SilverDragonShield
    Character name: Oliver Bloodrage
    Class: Barbarian

Forum account: Vishnar
    Account name: Vishnar
    Character name: Tharias Bloodrage
    Class:
    Duelist
    זה אולי חרא אבל זה החרא שלנו וזה החרא הכי טוב בעולם!

Battlefield2ID: Malfanshee
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    15.10.2006
    ירד מנעוץ, עקב עזיבת השרת.. ועזיבת הקלאן..

שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    28.12.2006
    עיר
    צפון
    עצוב שככה זה נגמר
    מנהל קהילת Neverwinter Nights
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    07.12.2006
    עיר
    כפר סבא
    אמ, טכנית, עד כמה שהבנתי עדיין יש קלאן בשרת. זה פשוט אני ובירדי שפרשנו משם. אני שוקל לחזור, אבל לא יוצא לי אף פעם... לא יודע, קצת נמאס לי מהשרת... =X
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    28.12.2006
    עיר
    צפון
    נכתב במקור על ידי Tulkas
    אמ, טכנית, עד כמה שהבנתי עדיין יש קלאן בשרת. זה פשוט אני ובירדי שפרשנו משם. אני שוקל לחזור, אבל לא יוצא לי אף פעם... לא יודע, קצת נמאס לי מהשרת... =X
    ךםך כנראה שדי הצלחתם ^_^

מישהו מהפורום ?
    מנהל קהילת Neverwinter Nights
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    07.12.2006
    עיר
    כפר סבא
    אמ, וישנאר לפחות. אני חושב שעוד כמה שאני לא זוכר את שמם או כינויים כרגע.
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    11.03.2007
    גם Vishnar עזב... רק אני נשארתי, ורק שתדעו שבגלל ה XP cap רוב ה PG עזבו משעמום ורמת ה RP עלתה ואפילו יש הרבה יותר פעילות של DMים. אה וגם Freyja מהקלאן מי שזוכר נכנסת מדי פעם...
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    07.12.2006
    עיר
    כפר סבא
    האמת שהשרת נשמע ממש טוב עכשיו. לא יודע, פשוט אין לי כוח ממש אליו כרגע משום מה. ממש אין לי מושג למה.
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    09.12.2006
    גם לי ממש אין מצב רוח \ חשק לנוור2, אבל יש סיכוי בשלב מסויים אני אחזור לשחק.
    רון אם אתה רוצה שאני אכנס לתת לך סמכות של מנהיג כדי שתוכל להרחיב את הקלאן פשוט תגיד, או תתחבר למסנג'ר וקרא לי.

לפרייה אגב יש סמכות מנהיג נראה לי.
    זה אולי חרא אבל זה החרא שלנו וזה החרא הכי טוב בעולם!

Battlefield2ID: Malfanshee
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    11.03.2007
    די זנחתי את הקלאן כשעזבתם אני משחק עכשיו Bard ששואף להקים להקה משלו
    די עלוב בקרבות אבל ממש כיף ל RP
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    11.03.2007
    Rachman the necromancer came out of his crypt, invading the lands of the living, along with his evil, undead minions. A group of heroes arrived to foothills, to put an end to his plans. They fought bravely, side by side with their former enemies, the trolls. However, there was little they could do: after each shadow they banished, another ten appeared. After each vampire they killed, five more came, while Rachman continues to summon more and more zombies, skeletons and liches. It was a hard battle, though the heroes seemed to get the upper hand, when Rachman allies, the werewolves, came to his help. Together, the evil filled the lands, hunting the heroes one by one.
    When it seemed hopeless, and the heroes seemed to lose all hope, the help came in the shape of a wolf and a bear, with strong magic and skilled fighting the heroes gained the upper hand once more, and this time they managed to get to Rachman, and kill him for good. Or at least that what they thought... ((Come to Midgard people it's a good server I tell ye
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    07.12.2006
    עיר
    כפר סבא
    נשמע באמת טוב. אם יחזור לי הכוח לRP בזמן הקרוב אני אבוא. משום מה קצת נשבר לי.
    שתף ב-Google+

הרשמה