תפריט ראשי

תוצאות 1 עד 6 מ 6
 1. #1
  הצטרף בתאריך
  16.12.2006
  הודעות
  78
  אהל'ן ורוב שלומות,

  בימים הקרובים אתחיל לפרסם בפורום סקירות על העולמות של מכשפי החוף, קרי, הממלכות הנשכחות, רומח הדרקון ואברון. במהלך הסקירות אתייחס לאותם ההבטים של העולמות וכיצד כל אחד מהעולמות רואה את אותם החוקים של מו"ד, עליהם הוא מתבסס, בדרך אחרת ושונה. אני כבר מודיע, הסקירות מתבססות על ספרי המשחק ועל ספרי הקריאה ואינם מתייחסים, לפחות כעת, להבט משחקי התפקידים של המשחק עצמו, אלא לעולם ולדמויות המאכלסות אותו.

  אם כך, העולם הראשון בו אתחיל היא הפלנטה הידועה בשם אבריל-טוריל, המכילה את הממלכות הנשכחות. העולם הזה נחשב לג'נרי ביותר מבין העולמות, מכיוון שהוא מכיל את כל סוגי תנאי השטח וכל סוגי התרבויות, לעתים אפילו במרחק של מספר קילומטרים. אבל, העולם עצמו מכיל היסטוריה עצומה של עשרות אלפי שנים ומאות ספרי קריאה. אשתדל בסקירה הקצרה הזאת לספר על העולם ולהכיר את השפע העצום שבו לקוראי הפורום.

  1. רצף הזמן וההיסטוריה

  ההיסטוריה של הממלכות הנשכחות מתחילה עשרות אלפי שנים בעבר. בתקופה זאת, הגזע השולט ביותר היו הדרקונים, ששלטו ללא עוררין בארץ. אבל, לאט לאט, הגזע האלפי התחיל לכבוש יותר ויותר מקומות מהדרקונים, עד שלבסוף הדרקונים הבינו שאין להם דרך לעצור את התרבות האלפים. הם היו רבים יותר מהדרקונים, וכל דרקון שמת היה אובדן עצום. בעצה משותפת, הדרקונים נסוגו מהעולם ושמרו על ממלכות קטנות עבור עצמם, שהאלפים הבטיחו לא להתקרב אליהם. האלפים הקימו את ממלכותיהם האדירות, עד אשר גזע אחר התחיל להתרבות עוד יותר מהאלפים, גזע ברברי שלא היה מוכן לעצור בדבר, כרת את עצי היערות, ואיים להשמיד את האלפים. היו אלה בני האנוש. אמנם, לבני האנוש לא היה את הקסם האלפי, אבל הכוח הפיזי שלהם הרחיק את האלפים. אבל אז קבוצה אנושית מצאה את מגילות נת'ריל שהעניקו להם את כוחות הקסם והשתלטותם של בני האנוש הייתה כמעט מוחלטת. לאחר נפילת אימפריית נת'ריל וההתפלגותם של בני האנוש בעולם, האלפים ובני האנוש חתמו על ההסכם שהם לא יתקפו זה את זה ויחיו בשלום והקימו את האבן העומדת. אבל האלפים לא מאמינים בכך והתחילו בנסיגה מהעולם אל האי אברמיט, וכך הם עוזבים את היבשת עד שיעלמו כליל. מכאן מתחילה ספירת הזמן המוכרת של הממלכות, הלא היא ספירת העמקים. אבל ישנה ספירה אחרת, הידועה בשם נבואתו של אלאונדו, אשר ניבא את מרוצת השנים והעניק לכל שנה משפט קצר, לדוגמה: שנת המטבע העקום, שנת הפגיון וכו'. השנה עצמה מנבאת את המוטיב המרכזי של אותה השנה. הנבואה מתחילה בשנות קדם ומנבאת את המאורעות הגדולים ביותר שהתרחשו ועדיין מתרחשים, והנבואה ממשיכה עוד אלף שנים מהזמן הנוכחי.

  2. העולם

  העולם של הממלכות הנשכחות מתמקם ברובו ביבשת פארון, היבשת הראשית של העולם, המשתרעת מהים הגדול במערב ועד למישורי הסוסים במזרח. במישורי הסוסים חיים הטויגאנים, מעין שבטים דמויי מונגולים, שאחריהם שוכנת הממלכה האוריינטלית, קארא-טור. במערב, לאחר שבועות של שיט, נמצאת היבשת האבודה מזטיקה, מעין דרום אמריקה בתקופת המאיה, המכיל גזעים חדשים ואלים צמאי דם שלא נראו בממלכות. עובדה מענינת נוספת היא שמלבד אנאורוך, המדבר הגדול של פארון, יש מדבר ענק אחר בשם זאקרה, הנמצא בדרום היבשת. למעשה, זהו העולם אל-קאדים, שבנו TSR בשנות ה-80 וה-90 ונחל כישלון חרוץ. על מנת להחיות אותו, הציבו אותו בתוך הממלכות. זה לא עזר.

  3. מאורעות חשובים ודמויות ראשיות

  סדרות הספרים בממלכות הנשכחות מתחלקות לשני סוגים: סיפורי הרפתקאות ומאורעות משני עולם (ממ"עים). סיפורי ההרפתקאות נועדו יותר עבור קריאה לאנשים שלא מכירים היטב את הממלכות ויכולים ליהנות מסיפור המתרחש בעולם מבלי להכיר את ההיסטוריה שלו. ספרי ממ"ע הם ספרים שמשנים פרט חשוב בעולם עצמו ויכולים לנוע ממותם של אלים (סדרת האווטאר), ועד להופעת העיר צל (סדרת מכשפי-העל). אבל בזמן האחרון, יש נטייה ליצור מאורעות חשובים ביותר גם בספרי הרפתקאות וכך תמיד הקוראים הותיקים יושבים עם אצבע על הדק כדי לא לפספס אף ספר, במקרה ואחד הספרים ישנה את רצף הזמן כפי שהם מכירים אותו.

  הדמויות הראשיות בממלכות הנשכחות הן דמויות איקוניות, שמופיעות ביותר מסדרה אחת, ותורמות לקיום סדרי העולם, כמו מלכים, אצילים וקוסמים מוכרים. הדמות המוכרת ביותר של הממלכות היא ללא ספק אלמינסטר החכם, השוכן בעמק-צל, קוסם דמוי גנדלף שאוהב לעשן מקטרות ארוכות במיוחד, ובעל כוחות די עוצמתיים. מעבר לכך, יש את השוליה שלו לשעבר וקוסם עוצמתי בזכות עצמו, קלבן "מטה-שחור" ארונסון, אחד מהלורדים הסודיים של מי-מצולות. דמויות מוכרות נוספות הם אזון ה-4, מלך ממלכת קורמיר, ונגרדהסט, מכשף החצר שלו, טריסטן קנדריק, מלך איי מונשיי, דריזט דו'אורדן, האלף האפל של סלבטורה שזוכה לתהילה לכל מקום אליו ילך, ודנילו ת'אן וארילין להב-ירח מספריה של איליין קנינגהאם.

  4. קסם ואלים

  הפנתאון של הממלכות הנשכחות דומה מאוד לפנתאון הרומי או היווני. בעולם זה, לכל הבט של הטבע יש אל משל עצמו, כמו אל השחר, אל הסערות או אלת המזל. בעולם יש עשרות אלים, שלא ניתן לזכור את כולם, אבל לכל אחד מהם יש התוכניות שלו להשתלט על העולם. האלים נמדדים לפי כמות המאמינים שלהם, ולכן האלים נדרשים גם להעניק תשומת לב למאמינים שלהם. ככל שיש להם יותר מאמינים, כך האל חזק יותר.

  על הקסם בעולם שולטת האלה מיסטרה, אלת הקסם, אך היא אינה מעניקה את הקסם מכוחה, אלא מעניקה אותו ממארג הקסם המקיף את העולם כולו. תפקידה הוא לשמור על המארג ולדאוג לקיומו. שמועות טוענות כי המארג עצמו חיוני להישרדות העולם, ושתפקידה של מיסטרה הוא לאו דווקא מנהלתי. לאחרונה התגלה כי קיים מארג שני, מארג הצללים, אשר מתוכו מגיעים קסמי הצל, הנשלט על ידי האלה שאר, אלת האפלה.

  5. מאורעות עדכניים

  השנה כעת היא 1375 לספירת העמקים, הידועה גם כשנת "התעצמות האלפים". המאורעות החשובים ביותר שארעו לאחרונה מספרים על הגעתה של עיר ענקית ומרחפת ממישור הצללים, אשר ברחה מהשמדת אימפריית נת'ריל ושכנה שם אלפי שנים, צוברת עוצמה וידע. כעת, קוסמי הצללים חזרו לממלכות והם רוצים להפיל את שלטונה של מיסטרה ולהעלות את שאר לתהילה על חשבונה. במהלך סוף שנת 1374 התחילה מלחמת הצללים בהתקפה חסרת תקדים של עיר הצללים שזרעה הרס וחורבן בממלכות, והסוף אינו ידוע. סיפור חשוב אחר הוא סוף הנסיגה של האלפים ותחילת השיבה. האלפים מקימים מחדש את העיר האבודה מית' דראנור ומקימים מאחז קבע בפארון, לראשונה מאז תחילת ספירת העמקים. מעבר לכך, בארץ ת'אי הרחוקה, מולדתם של הקוסמים האדומים התככנים, שליט אחד מתחיל להתעצם ורוצה לכבוש קצת יותר מהשטח המגיע לו.

  6. ממלכות נשכחות בארץ

  לא יצאו ספרים רבים של העולם בעברית, יחסית לכמות הספרים באנגלית, ורוב הספרים שתורגמו הם ספריו של סלבטורה אודות האלף האפל דריזט דו'אורדן. כמו כן תורגמה סדרת מונשיי על ידי חברת מיצוב, וארבעה ספרים של סדרת ההרפרים, כאשר האחרון יצא לאור ממש לאחרונה על ידי אופוס. במהלך השנים הבאות, אופוס מתכננת להוציא ספרים נוספים של הממלכות הנשכחות ולהביא את הבשורה בעברית.

  עד כאן הסקירה הקצרה אמנם ליריעה הרחבה מאוד של העולם, אשמח לענות על כל שאלות על העולם ואם למישהו יש הערות, הצעות, או רעיונות למאמרים הבאים, אשמח אם ישרשר לכאן. הסקירה הבאה תהיה על עולם רומח הדרקון, שמשום מה הפך להיות העולם המושמץ ביותר בעולם הפנטסיה.

  ערב טוב, ושוב, מזל טוב ליונתן.
  Being the Lord of the Dark is more a state of mind than an actual position.
  שתף ב-Google+

 2. #2
  הצטרף בתאריך
  13.10.2006
  עיר
  המבוך של זאנדור
  הודעות
  1,644
  w00t! אחלה! אם מערכת הזהב של הפורומים כבר היתה בתוקף, היית מקבל ממני... מטבע פלטינה.

  עריכה: ועכשיו גם בצורת מדריך רשמי של הפורום.
  שתף ב-Google+

 3. #3
  הצטרף בתאריך
  06.02.2007
  הודעות
  100
  עולם מצוין בהחלט וסיקור מעניין ביותר.
  בשביל אחד שהידע שלו על הממלכות הגיע מ- סדרת מונשיי ומהספרים של דריזט (ואני לא מכליל את משחקי המחשב BG וNWN ששניהם שייכים לממלכות) הסיקור שלך בהחלט הוסיף.
  Peace is our profession, killing is just a hobbyדיפלומטיה: האומנות הפטריוטית של לשקר בשביל המדינה שלך
  The more you complain, the longer God makes you live
  להיות בטוח: לטעות בקולי קולות
  שתף ב-Google+

 4. #4
  הצטרף בתאריך
  07.12.2006
  עיר
  גבעתיים
  הודעות
  698
  רוב תודות לצפריר על הסקירה. ידעתי שזה ישתלם לכלוא אותו בחדר עם כל הספרים האלו...

  שאלה: ממלכות הוא עולם, כפי שציינת זאת, מאד גנרי. יש בו בעצם הכל. שזה מצד אחד מאד פשטני. מצד שני, יש לעולם היסטוריה עשירה, כפי שציינת, של אלפי שנים. זה נראה קצת "סלט" של "שמנו כל דבר אפשרי באותו מקום - אבל גם נורא התאמצנו להסביר לכם יש זה קרה". זה קצת מופרך? כלומר, זה לא "OVER DOING IT" לעולם מערכה ?
  כוכבי כסף הוצאה לאור
  www.silverstars.co.il
  המקור השלם לפנטסיה בישראל - מגוון משחקי תפקידים, לוח, קלפים, מיניאטורות וספרי קריאה !
  המוציאה לאור הגדולה בישראל של משחקי תפקידים.
  שתף ב-Google+

 5. #5
  הצטרף בתאריך
  16.12.2006
  הודעות
  78
  לאו דווקא.

  באותה מידה אני יכול לתאר את ארץ ישראל כעולם מערכה וכולם יגידו לי שהוא מופרך. אני מכניס ברצועת חוף אחת של כמה מאות קילומטרים, גם מדבריות, גם הרים גבוהים, גם הרים מושלגים, גם מישורים מוריקים ואפילו גמלים!

  בממלכות הנשכחות, יש את כל האזורים האלו, ומוסבר מדוע כל תרבות התפתחה כפי שהיא. במשחק התפקידים לוקחים את זה עוד צעד אחד קדימה ויש דבר הנקרא כישרון אזורי, וזהו כישרון הניתן רק לדמות המגיעה ממקום ספציפי בממלכות הנשכחות. כמו לדוגמה, לאנשים המגיעים מת'אי, ארץ הקוסמים האדומים, כישרון של זיהוי קסם משופר, שאין אותו לאף דמות אחרת הבאה מאזור אחר.
  שתף ב-Google+

 6. #6
  הצטרף בתאריך
  07.12.2006
  עיר
  גבעתיים
  הודעות
  698
  אבל אצלנו, בשטח הקטן שלנו, יש (בעיקרון) רק 2 תרבויות, ובמידה מסויימת הן מאד דומות (כן, הן גם מאד שונות. לא לצעוק עלי!).
  מאד מעניין העניין הזה של כשרון אזורי. זה נחמד.
  כוכבי כסף הוצאה לאור
  www.silverstars.co.il
  המקור השלם לפנטסיה בישראל - מגוון משחקי תפקידים, לוח, קלפים, מיניאטורות וספרי קריאה !
  המוציאה לאור הגדולה בישראל של משחקי תפקידים.
  שתף ב-Google+

הרשמה