כל ארה"ב עקבה אחרי גרג אודן, כוכב אוהיו סטייט, מגיל צעיר. שנים לא נראה בעולם הכדורסל האמריקאי סנטר עם פוטנציאל כל כך גדול. פרשנים רבים הלכו עשרות שנים אחורנית כדי לשלוף מזיכרונם מתי ראו מוטת ידיים מרשימה כזו. ההייפ סביב אודן היה גדול כל כך שאמריקה התאהבה מיד בבחור הצנוע עוד מבלי שראתה אותו משחק. ועל הדרך שכחה מבחור בשם קווין דוראנט.
קווים רבים מקבילים בין השניים, למרות שהאיש הגדול של אוהיו משחק בעמדה מס' 5 בעוד שדוראנט, כוכב מכללת טקסס, הוא גארד, פורוורד ובעצם כל מה שתרצו מלבד שחקן ציר. הראשון שחקן הגנה אדיר אך עדיין מוגבל התקפית. השני סקורר שמספק נקודות כאילו מדובר במשחקו האחרון בקריירה. דבר משותף נוסף: למרות ההמולה הם נשארו בחורים צנועים ולצערן של קבוצות ה-NBA ככל הנראה לא נראה אותם בדראפט הקרוב. דייויד סטרן לא חלם על זה ששני שחקנים עליהם עורגים 30 מנהלי קבוצה כל לילה, יעדיפו להמשיך בקולג' לפחות עוד שנה אחת. מבחירה.
עוד לפני דראפט 2006, כשכיכבו בתיכונים, היה ברור כי מי מהם שיודיע על יציאתו מהמכללה ייחטף בבחירה הראשונה. במהלך העונה הרגילה הביא אודן את אוהיו סטייט למקום הראשון בארה"ב. דוראנט הצליח לא פחות, בהתחשב בנסיבות, כשהשכיח מאוהדי הלונגהורנס מטקסס את עזיבתם של שני כוכבים אחרים, דניאל גיבסון ולמרכוס אלדרידג', לליגה הטובה בעולם. אבל בחודשים האחרונים נפרדו דרכיהם של השניים: לפתע התברר שאודן עדיין רחוק מלהיות מוכן לרמה הגבוהה. דוראנט, לעומתו, גדל לממדי מפלצת. ההשוואות הגיעו מכל כיוון. "הוא קווין גארנט", "הדירק נוביצקי הבא". הפרשנים התלהבו.
דוראנט העמיד העונה ממוצעים מפחידים של 25.6 נק' ו-11.3 רב' למשחק. "חשבתי שדוראנט יהפוך לשחקן הטוב ביותר בביג 12 ברגע שהוא דרך בקמפוס", אמר ביל סלף, מאמן מכללת קנזס, "לא ידעתי שהוא יהיה השחקן הטוב ביותר בארה"ב ברגע שהוא ידרוך בקמפוס". את היסודות ההגנה הוא עדיין צריך לשפר, אבל הבחור, ללא ספק, הוא מכונת נקודות. בגובה של 2.07 הוא מיס-מאץ' מהלך, בדיוק כמו הביג טיקט או הג'רמנייטור. טאראס בראון, מאמן נוער שלקח את דוראנט הילד בפרוייקט, ידע מה הוא עושה. למרות שקווין הצעיר היה תמיד גבוה מבני גילו, החליט בראון ללמד את הילדון לזרוק מבחוץ, ולהקנות לו משחק של גארד.
בראון לא ריחם על דוראנט. כשזה התעייף הוא הזכיר לו שהוא רק בתחילת הדרך. "עבודה קשה מנצחת כישרון שלא עובד קשה", נאלץ דוראנט לכתוב 200 פעמים בכל פעם שהוריד הילוך. העונה כבר נכנס דוראנט לכל סרטי ההיי-לייט הגדולים. ההטבעות שלו זכו לכינוי "מאוסטין ועד אל פאסו". והוא רצה להוכיח שיש בו הרבה יותר, אז לארסנל השלשות והחדירה המהירה לסל הוסיף קליעה מחצי מרחק ומשחק עם הגב לטבעת.
אז למה בעצם לא לצאת ל-NBA: לכסף הגדול, לתהילה ולחיי הנוחות? אופי. לדוראנט יש המון. לאמו, וונדה, הוא מתייחס כגיבורה. את אביו השוטר, וויין, הוא מכנה "ההשראה". "אני יודע שאני לא מוכן עדיין ל-NBA. כשהזמן יגיע אקח את ההחלטה הנכונה", אמר בעבר, "אני לא חושב שאני בוגר ויודע שיש הרבה דברים שלא אוכל לעשות בשלב זה ללא הוריי. אני ילד. אני שמח שאני עדיין ילד". את ההחלטה על עתידו של הפנומן בן ה-18 ייקחו בסופו של דבר וויין ו-וונדה. האם לזה פילל סטרן כשהחיל את חוק הגיל?

גם אודן חושב בצורה דומה. "אני נהנה בקולג' ולא חושב על ה-NBA", אמר מי שלא מעט קבוצות מקצועניות חולמות בגללו לסיים עם המאזן הגרוע בליגה כדי לצרפו בדראפט בסוף חודש יוני, "אני אוהב את חיי כפי שהם כרגע".
החלטה נכונה? נורת אזהרה חייב לספק לשניים יואקים נואה. כוכב האלופה מפלורידה הוביל את הגייטורס לאליפות אשתקד והחליט להישאר עונה נוספת ולא לעשות את הצעד הבא, כשברקע מנגן אביו ומייצגו, יאניק נואה, כוכב הטניס המהולל וההולל. העונה מפגין נואה הבן יכולת בינונית שהביאה לנפילתו לאזור סוף העשירייה הראשונה בתחזיות לקראת הדראפט. ההחלטה שלו הייתה הלא נכונה.
בארה"ב נדמה שקיימים היום שני נושאים שמעסיקים את התקשורת. מרץ מדנס, יחד עם מעקב יומי אחרי סאגת אודן-דוראנט. כל מילה בנוגע לאפשרות עזיבה ל-NBA או הישארות מקבלות הדים וממלאות תוכניות טלויזיה ורדיו. ליאונרדו דיקפריו ובר רפאלי היו שמחים להתחלף עם כמויות העיתונאים שעוקבות אחרי שני הילדים, רק בני 18, שבזכות הכשרון בו בורכו נוגעים בתהילה.
דוראנט הוא ה'סייף בט', טוענים רבים. אם שניהם ייצאו בסוף לדראפט יחד, כנראה שמס' 1 יהיה דוראנט, ולא משנה עד לאן תגיע החבורה מטקסס, הכשרונית פחות מכוכבי הקמפוס בקולומבוס, אוהיו. קווין דוראנט יהיה הבחירה הראשונה בדראפט של גרג אודן. משפט הזוי אם היה נאמר עד לפני חודשים לא רבים. בילי גילספי, מאמן טקסס A&M, סיכם היטב: "אתה לא יכול לשמור על קווין דוראנט עם שחקן נמוך. אתה לא יכול לשים עליו שחקן גבוה. הוא שחקן של פעם בחיים".