תפריט ראשי

תוצאות 1 עד 2 מ 2
 1. #1
  הצטרף בתאריך
  08.03.2007
  הודעות
  504
  תקרת שכר
  לכל קבוצה בNBA יש רף עליון ותחתון של משכורות שהיא יכולה לשלם לשחקניה, בכדי לשמור על שוויון מסויים בין הקבוצות. תקרת סך המשכורות הועלתה מ43.87 מיליון דולר בעונה שעברה ל49.5 מיליון העונה, ובכלל, די מדהים להיזכר שרק לפני 20 שנה תקרת השכר היתה 3.6 מיליון דולר.
  גם רצפת שכר יש - 37.125 מיליון דולר לקבוצה, המהווים 75% מהתקרה.

  תקרת שכר לבובקאטס:
  שארלוט, כמו כל קבוצה חדשה בליגה, סובלת מהגבלות ייחודיות לה. תקרת השכר שלה נקבעה על 67% מכל הליגה בעונה הראשונה ועל 75% בעונה השניה, ולכן תקרת השכר שלה תהיה 37.125 מיליון העונה (והרצפה בערך 27.8 מיליון.
  התקרה המוגבלת נועדה למנוע אפשרות תיאורטית שקבוצה חדשה, שמתחילה מסך משכורות 0, תנסה להשתלט על שוק השחקנים החופשיים ולהחתים כל מה שזז.

  שכר מינימום
  שחקן חדש בליגה יוכל להרוויח מינימום 401 אלף דולר, וככל שעל חגורתו יותר עונות ותק בליגה, כך השכר המינימלי עולה: עם עונה אחת קופצים מעל ה-600 אלף, עם חמש קופצים מעל ה-800 ועם עשר עונות ומעלה באמתחתך, לא תוכל להרוויח פחות מ-1.1 מיליון דולר.

  מסים
  מס מותרות

  קבוצות שסך המשכורות שלהם גבוה (מישהו אמר ניקס?) משלמות הרבה גם ככה, אבל החל מרף מסוים, שהשנה לראשונה נקבע עוד לפני העונה ויעמוד על 61.7 מיליון דולר, הן משלמות יותר. על כל חריגה של דולר מהסכום המדובר, הם ישלמו דולר כקנס להנהלת הליגה.
  הרף, אגב, נקבע ע"פ אחוז המשכורות מתוך כלל ההכנסות הקשורות לכדורסל של הליגה (כרטיסים, זכויות שידור, הסכמי חסות, חניה ליד האולם, מחנות קיץ, מרצ'נדייזינג וכו'). לדוגמה: אם הפיירול (סך המשכורות) שלך עומד על 80 מיליון דולר, תשלם לליגה 18.3 מיליון כקנס. כל דולר מעל הרף, בעצם, עולה כפול לבעלים של הקבוצות.
  מס על משכורות

  השחקנים מרוויחים באופן כללי מינימום של 57 אחוז מכלל ההכנסות הקשורות לכדורסל של הליגה, אבל אם סך המשכורות שלהם עולה על אותם 57 אחוז (וזה מה שקורה כרגע), הרי שאחוז מסוים ממשכורתם מונח בצד ומוחזר לקבוצות הליגה. עד העונה, היה מדובר ב-10 אחוז והקבוצות שהיו נהנות מההחזר אלה קבוצות שמתחת לרף מס המותרות; מהעונה, המס שיילקח יעמוד על 8 אחוזים ויחולק בין כל 30 קבוצות הליגה.

  חוזים
  חוזים אישיים
  האורך המקסימלי של חוזה עליו חותם שחקן קוצר מ-7 שנים לחוזה חדש בקבוצתו הקודמת ל-6, ומ-6 שנים בקבוצה חדשה ל-5. קבוצות עדיין יוכלו להציע לשחקניהן המסיימים חוזה גבוה יותר מאשר קבוצות מתחרות. קבוצתו הנוכחית של שחקן תוכל לתת לו העלאה של 10.5 אחוז בין כל שנה לשנה (לעומת 12.5 אחוז בהסכם הקודם), וקבוצה חדשה תוכל לתת העלאה של 8 אחוז (10 אחוז קודם).

  המשכורת המקסימלית ששחקנים יוכלו לקבל בשנה ראשונה של חוזה חדש, גדלה: לשחקנים בעלי ותק של 0-6 עונות בליגה היא עלתה מ-10.9 מיליון דולר ל-12 מיליון, לשחקנים עם ותק של 7-9 עונות היא עלתה מ-13.1 מיליון ל-14.4 מיליון, ולשחקנים עם ותק של 10 עונות ומעלה מ-15.3 מיליון ל-16.8 מיליון.
  המשמעות: תחת החוזים החדשים, למרות הקטנת אחוז ההעלאה, שחקנים צעירים שמקבלים חוזה מקסימום שש שנתי יכולים להרוויח בהסכם החדש בערך עוד 3.5 מיליון דולר, וותיקים לקבל בערך עוד 5 מיליון דולר.

  חוזי רוקיז בסיבוב הראשון
  כל שחקן חותם לשתי עונות פלוס אופציה של הקבוצה על העונות השלישית והרביעית בנפרד. אם השחקן נשאר כל ארבע השנים באותה קבוצה, הוא יסיים את חוזהו בה כשחקן חופשי מוגבל.
  חוזי רוקיז בסיבוב השני

  לא כל בחירת דראפט מקבלת הצעת חוזה אוטומטית, וזה נתון להחלטת המועדון.
  חוזים לשחקנים שנבחרים בסיבוב השני הם קצרים בד"כ, לרוב לעונה אחת, ובסיומם הקבוצות עלולות לאבד את השחקן כשאין להן מקום תחת תקרת השכר.
  קבוצה שיש לה את "חריגת המדרגה הבינונית" תוכל להציע אותה לשחקן סיבוב שני המסיים חוזה, ולהשתמש בה כהצעה משווה (ע"ע שחקן חופשי מוגבל) כדי להשאיר אצלה שחקן. עם זאת, בחוזה כזה, חריגת המדרגה הבינונית תפעל רק לגבי השנה הראשונה, ואחריה תוכל משכורת השחקן לקפוץ למקסימום המותר.


  חוקי העברות
  חוקי העברות

  בטרייד בין קבוצות, סך המשכורות שמעבירה כל קבוצה לאחרת צריך להיות זהה או דומה. עד כמה דומה? עד כדי הבדל של 25 אחוז פלוס 100 אלף דולר.
  לדוגמה, אם שחקן (או יותר מאחד) של 10 מיליון דולר עובר קבוצה, הקבוצה השניה תוכל להעביר שחקנים בסכום שנע בין 12.6 מיליון דולר מקסימום (10 כפול 115 אחוז ועוד 100 אלף), לבין 7.92 מיליון דולר מינימום. החוקים החדשים מאפשרים חריגה של 25 אחוז פלוס 100 אלף דולר.
  שחקן חופשי

  שחקן שסיים חוזה רגיל עם קבוצת NBA הופך לשחקן חופשי ובתאריכים הספציפיים שהליגה מאפשרת לו הוא רשאילדון עם בעלי הקבוצות ולבחור היכן ירצה להמשיך לשחק בליגה, במידה ויש בו עניין. החוזה שאותו יקבל השחקן מוגבל על ידי תקרות גג ומינימום של הליגה.
  שחקן חופשי לא-מוגבל (Unrestricted Free Agent)

  שחקן שסיים חוזה, וחופשי לעבור לאן שבא לו.
  שחקן חופשי מוגבל (Restricted Free Agent)

  שחקן שסיים חוזה, וחופשי לעבור לאן שבא לו, כל עוד הקבוצה הקודמת לא משווה את ההצעה החדשה שקיבל מקבוצה אחרת. אם הקבוצה השניה משווה את ההצעה, ופרק הזמן שעמד לרשותה לעשות זאת התקצר בחוזה החדש מ-15 ימים לשבוע בלבד, השחקן יישאר אצלה.
  חריגת ה"טרייד" (Trade Exception)

  כשמתבצע טרייד חד צדדי, בו קבוצה מקבלת הרבה יותר משכורות ממה שהיא נתנה, יכולות הקבוצות השותפות לטרייד להשלים את סך המשכורות ע"י העברתה של חריגת הטרייד לקבוצה אחרת. לדוגמה, חריגת הטרייד של אטלנטה בסך 5 מיליון דולר עברה יחד עם בוריס דיאו לפניקס תמורת ג'ו ג'ונסון, שחוזהו יהיה גבוה בהרבה מזה של דיאו. כעת הסאנס יוכלו לצרף את סכום הכסף הזה, לדוגמה, לשחקן שחוזהו עומד על מיליון דולר – ובתמורה לקבל שחקן שחוזהו עומד על שישה מיליון דולר. עם זאת, חריגת הטרייד יכולה לשמש רק לטריידים עתידיים, ולא לרכישת שחקנים חופשיים.
  חריגת המדרגה הבינונית (Mid-Level Exception)

  סכום כסף מסוים, השווה בגובהו למשכורת הממוצעת בליגה – כרגע, כ5 מיליון דולר – ובו יכולה כל קבוצה להחתים שחקנים חופשיים. אם הקבוצה נמצאת מעל תקרת השכר, זו הדרך העיקרית שלה לצרף שחקן חופשי. את הסכום הזה אפשר לחלק גם בין יותר משחקן אחד.
  חריגת מיליון הדולר (Million Dollar Exception)

  כמו החריגה הקודמת, אבל נמוכה עוד יותר, בסך של מיליון ומשהו דולר. בהסכם החדש החריגה היא של 1.672 מיליון דולר, ותעלה כל שנה; אפשר לחלק אותה בין יותר משחקן אחד, אפשר להחתים בה שחקנים לחוזה שאורכו עד שנתיים, ואפשר להשתמש בה רק פעם אחת בכל שנתיים.
  חוק האמנסטי

  חוק החנינה (Amnesty Rule) מאפשר לקבוצות להעיף שחקנים שיושבים על חוזי ענק. הקבוצות אמנם עדיין יצטרכו לשלם לאותם שחקנים את שארית החוזה המקורי, רק שהן לא יחויבו בתשלום מס מותרות לליגה. אותם שחקנים, במקביל, יוכלו לחתום על חוזה חדש בקבוצה אחרת
  חוק אלונזו מורנינג

  לחוק הזה אין שם רשמי, אבל המקרים של אלונזו וג'ימי ג'קסון מהשנה שעברה גרמו לצורך בו. השניים הועברו בטרייד (אלונזו מניו ג'רזי לטורונטו, ג'קסון מיוסטון לניו אורלינס) ולא הסכימו לעבור לקבוצות החדשות, מה שגרם לקבוצות הללו לוותר עליהם, לשלם להם ועוד לאפשר להם לחתום בקבוצה חדשה (מיאמי ופניקס, בהתאמה).
  כעת, הקומישנר דייויד סטרן מתערב אישית במקרים כאלו, וצפוי להעניש בקנסות ובהשעיות שחקנים סוררים.
  חוק גארי פייטון

  גם לחוק הזה אין שם רשמי, אבל ב-ESPN שייכו אותו לפייטון בגלל ששוב, הוא הפך למקרה מייצג. פייטון הועבר בשנה שעברה מבוסטון לאטלנטה בטרייד על אנטואן ווקר, אבל פייטון לא רצה לעבור לאטלנטה, לאטלנטה לא היה מה לעשות עם פייטון, והשחקן שוחרר מההוקס וחזר תוך שלושה ימים לבוסטון. מעתה, פרק זמן מינימלי בין העברה של שחקן בטרייד למועד בו יוכל לחזור לקבוצתו הקודמת יהיה 30 יום.
  חוק ג'רמיין אוניל

  כנ"ל, אוניל הוא מקרה תקדימי. שחקנים שמושעים ליותר מ12 משחקים בשל תקריות על הפרקט, יקבלו זכות ערעור בפני גוף חיצוני לליגה.אוניל, שעירער לבורר חיצוני על הרשעתו בפרשת המהומות בדטרויט, זכה בערעור להפחתה בעונשו.

  חוקי הדראפט
  בניגוד למה שאולי אומרים לכם, חוקי הדראפט הם למען האמת, די פשוטים.
  לפניכם כל מה שאתם צריכים לדעת על המבנה והחוקים של דראפט הNBA :
  הסדר

  סדר הבחירה של הקבוצות שהעפילו באותה עונה לפלייאוף הוא מאוד ברור.
  הקבוצה בעלת המאזן הטוב ביותר תבחר אחרונה, זאת עם המאזן השני בטיבו תבחר לפני אחרונה וכן הלאה.
  הקבוצות שלא עלו לפלייאוף באותה עונה נכסות למה שנקרא "דראפט לוטרי", הגרלה.
  פה הדברים מתחילים להיראות קצת יותר מסובכים, למרות שיש מעט מאוד דברים מסובכים להבין.
  סדר הבחירה של קבוצות הלוטרי נקבע בהגרלה פשוטה, כשלקבוצה עם המאזן הגרוע ביותר הסיכוי הגבוה ביותר לקבל בחירה גבוהה.
  ההגרלה מתבצעת רק על שלוש הבחירות הראשונות, כשעל כל אחד מהמקומות נערכת הגרלה.
  יחס הבחירה נוטה בבירור לקבוצות עם המאזן הגרוע. הסיכוי לכל קבוצה הוא כלדלהלן, מתוך אלף :

  Team with the worst record in the league: 250
  Team with the second-worst record in the league: 178
  Third-worst: 177
  Fourth-worst: 119
  Fifth-worst: 88
  Sixth -worst: 63
  Seventh-worst: 36
  Eighth-worst: 35
  Ninth-worst: 14
  Tenth-worst: 14
  Eleventh-worst: 8
  Twelfth-worst: 7
  Thirteenth-worst: 6
  Fourteenth-worst: 5


  למרות הכל זו הגרלה, לכן יכול לקרוא מצב דומה לזה של דראפט 2002, כשיוסטון הייתה קבוצת הלוטרי בעלת המאזן הטוב ביותר ועדיין בחרה ראשונה.
  אם היא לא הייתה יוצאת בהגרלה על שלוש המקומות הראשונים, היא הייתה בוחרת 14 בלבד.
  בעונה שעברה, מילווקי הייתה הקבוצה בעלת המאזן השישי הכי גרוע בליגה. לכן סיכוייה לקבל את בחירה מספר אחת כפי שקרה היו,63 מ-1000, כלומר 6.3 אחוז.
  שוברים את השוויון
  דבר נוסף שכדאי לדעת, בסיום עונה קורא לעתים קרובות מצב שבו שתי קבוצות או יותר מסיימות עם מאזן זהה של נצחונות והפסדים.
  במצב כזה, בניגוד להחלטות על מיקום בפלייאוף עצמו, הטלת מטבע פשוטה תקבע מי תקבל את הבחירה הגבוה יותר או את הסיכוי הגבוה יותר בהגרלת הלוטרי.
  שתף ב-Google+

 2. #2
  הצטרף בתאריך
  13.12.2006
  הודעות
  824
  יופי של כתבה תודה.

  שתף ב-Google+

הרשמה