תפריט ראשי

תוצאות 1 עד 6 מ 6
    הצטרף בתאריך
    03.12.2006
    בהחלט ניתן להגדיר את ה-WWE כארגון בינלאומי מבחינת הגימיקים וזהות המתאבקים שבו. ישנם מתאבקים מארצות שונות כמו: פורטו ריקו, סקוטלנד, הודו, אירלנד, אנגליה ומקומות נוספים. הם מצוידים בגימיקים שעלולים במקרים מסוימים להצטייר כגזעניים או מלאי סטריאוטיפים. במאמר הזה ננסה לשרטט מפה של הגימיקים שנוטים להיות מעוררי מחלוקת בארגון (כולל גימיקים חדשים לגמרי) וננסה להבין ביחד דבר אחד: האם הגימיקים אכן מבדרים ומשעשעים או שיש בהם עודף גזענות וסטריאוטיפים?

קריים טיים (Cryme Tyme)

זה לא גזעני, Nigga. או אולי כן?
    אחת מהדוגמאות הבולטות ביותר של "סטריאוטיפ שהשתבש לרעה". אפשר לטעון שמדובר רק בגימיק, אבל עדיין משהו בהחלט מציק כאן. האם וינס היה מסכים לתת למתאבקים לבנים לעבוד עם הגימיק הזה? אני נוטה לחשוב שלא. ג'ון סינה היה אמור להיות "פרחח" שכזה, אבל לא עשה שום דבר שהעיד על פרחחות או עבריינות. הוא בסה"כ רימה בזירה ונתן פריסטיילים בפרומואים שלו. לוס גררוס רימו, שיקרו וגנבו. הם הוצגו כבחורים לא הגונים, אך לא כפושעים.. קיו דאי היה אמור לעזור לטאג'ירי וגילם דמות שהזכירה את היאקוזה ביפן, אבל לא ממש הביא לידי שימוש את צורת ההתנהגות של המאפיה. ה-FBI דנו מספר פעמים לגבי אירועים שהובילו סחורה כלשהי לידיהם בדרכים מפוקפקות. כל זה היה בסגנון "סופרנוס" כזה, אבל גם במקרה הזה לא הציגו אותם כפושעים לכל דבר, אלא רמזו בצורה עקיפה מאד.

אם נשווה את קריים טיים לכל הדוגמאות האלה, הם לא יוצאים כ"כ נקי משלוש סיבות:
    הם צפויים להיות חלק מרו, ושאר המקרים היו בסמקדאון. אולי יש להם צופים, אבל אור הזרקורים יותר נוטה לכיוון רו.
    צמד הבריונים מוצגים כפושעים עוד בטרם הופעת הבכורה שלהם, ושאר הדוגמאות התרחשו לאחר פרק זמן מסוים.
    מדובר בגברים אפרו-אמריקאים. הגימיק טוען למעשה שלגברים כאלו יש יותר סיכוי להיות פושעים שישדדו לך את האייפוד מאשר לנו. אם זה לא סטריאוטיפי, אז מה כן? האם כל הגברים האפרו-אמריקאים נוהגים לצאת ל"הפסקות שוד"? זה שווה ערך למקרה שנגדיר את כל האיטלקים כמאפיונרים שמנהלים מסעדות (ומגישים אספרסו) בתור כיסוי להלבנת הון של המאפיה. אמנם הסטריאוטיפים הללו מגוחכים, אך האם יש לנו כאן הקצנה של סטריאוטיפ גועלי או ניסיון של צוות הכותבים לייצר דמות חד מימדית שתהיה יצירתית, מעניינת ומלאת השראה?

קשה לי להאמין שילדים יצפו ברו ויתחילו לשדוד אנשים, אך לדעתי הסטריאוטיפ שלפיו גברים שחורים אוטומטית מצטרפים לכנופיות עשוי להיכנס לתוקף. הנושא מעלה עוד מספר שאלות מעניינות: האם ה-WWE היו מוכנים ליצור צמד לטיני שייקרא "שודדי הגבולות"? או אולי צמד יהודי שנקרא "הרגנו את ישו"? טוב, אולי לא כי השם לא קליט.. תנסו לדמיין צ'אנט של "let's go we killed jesus!"… לא נשמע טוב במיוחד.

להגנתם של WWE ייאמר שאולי מוקדם מדי להעביר ביקורת על האנגל הזה. אולי בכלל לבסוף הם יהפכו לגרסא השחורה של לוס גררוס, רק בלי הוורקרייט.. והתספורת המוזרה.. חשוב לי מאד לדעת אם הם יהיו פייסים או הילים. אני חושב שהם צריכים להיות פייסים, כי הגימיק יהיה מצחיק בטירוף אם לא ייקחו את זה יותר מדי ברצינות. ברגע שהם ישלפו אקדח או ימכרו סמים למישהו באמצע קרב, אז איבדנו שליטה. למרות זאת, תחשבו כמה מצחיק זה יהיה אם אחד מהמתאבקים ברוסטר יושעה מהארגון ויסבירו שזה קרה משום שרכש משהו מקריים טיים. אם יחליטו ללכת על אנגל כזה, כדאי להעביר אותם ל-ECW (והמבין יבין).. חוץ מזה, יהיה נחמד לראות פייס שחור שני ב-WWE, ולא, לאשלי לא נחשב לשניים. לא משנה כמה הוא גדול..

בשורה התחתונה: גימיק די סטריאוטיפי. שני גברים שחורים ששודדים אנשים. זה לא גזעני… בינתיים. עוד ניסיון של WWE למתוח את הגבול כדי לסחוט תגובה מהקהל. צ'יפ היט במובן מסוים. לעומת זאת, אולי חלק מציבור הגברים השחורים והצעירים יהפכו למארקים שלהם. אני אומר לכם כבר מראש: אם הם יעשו ג'וב למעודדים ולסקוטים, אז נדפק כל הגימיק. כרגע עלה לי רעיון: הפיוד העתידי שלהם מול קייד ומורדוך יהיה פשוט מעדן! מעדן של גזענות..

סולם הגזענות: הגוף של טסט (בינתיים זה בסדר, אבל עלול להתפוצץ בזמן הקרוב..)

גרייט קאלי

אם לומר את האמת, ההיאבקות של קאלי הרבה יותר מעליבה מהגימיק שלו.
    כעקרון הוא בחור הודי וגדול שלא יודע לדבר אנגלית בשיט. אם נתעלם לרגע מקרב הפונג'אבי פריזון (ואני מנסה לעשות זאת בכל יום מחיי) ומהעובדה שהוא כביכול חי בג'ונגלים ונלחם עם אריות, אז לא ממש קיבלנו רמיזות שנוגעות לתרבות ההודית. אין נקודה אדומה על המצח, אין קארי, ואין שום אזכור של סרט הפורנו הבא שלו בשם: " Up in dat New Delhi Belly ". בסה"כ זר נוסף שלא ממש טרח ללמוד אנגלית. אני חושב שלא היה מאמץ מיוחד להוציא את המקסימום מהגימיק, ומבט אחד על קרבותיו בהחלט מסביר למה.

סולם הגזענות: כריס מאסטרס מנסה לקנות חומר (פשוט אין כאן מספיק..)

פיט פינלי

השם שלו זה פינלי והוא אוהב להלחם. אממ, קשה לומר שהסטריאוטיפים חוגגים כאן. אמנם יש סטריאוטיפ שהאירים אוהבים להלחם, אבל הוא גם מתאבק. אז כן, זה סטריאוטיפ אבל נראה לי שזה הכרחי בענף שבו הוא ייאלץ, בשלב כלשהו, להלחם.. ה-שליילי והסמל על הלבוש שלו מעידים שהוא אירי גאה. הכינוי "ממזר אירי ולוחם" מעט מוגזם, אבל נועד לבסס את שורשיו וגישתו. מצד שני, הליטל בסטרד? אמנם לפי השמועות ג'וני אייס הוסיף לו את הגמד משום שרמת האובר שלו לא מצאה חן בעיניו, אבל הבסטרד אובר. יותר מדי אובר. המצב יכל להיות יותר גרוע. יכלו לתת לפינלי להגיע לזירה שיכור ולהכות נשים מהקהל, אבל עדיין זה מוזר.

סולם הגזענות: מייקל, מספיק. אולי יש לו הורים (מטופש אבל אובר ולא גזעני)

ויליאם ריגל

הדמות של ריגל ממש נרגעה לאחרונה. ריגל הגיע לנקודה שבה הגימיק שלו כמעט נטול לגמרי מסטריאוטיפים. הבנאדם אנגלי, ומעורבותו עם קינג בוקר מעודנת ונסבלת (חוץ מהקטע של "All hail king booker". זה פשוט נוראי). למעשה, ניתן לומר שזה אחד מהגימיקים היותר רכים ועדינים. למה הבחור לא מדבר כל הזמן על כדורגל? והשיניים שלו ישרות בצורה חריגה. לפחות שריגל יריץ סגמנט שבמהלכו הוא אוכל "Spotted dick" (קינוח בריטי). אח"כ וינס יבקש ממנו לנגב את הפה כשיסיים.

סולם הגזענות: הפה של ליטה (לא מפלה לרעה אף אחד..)

ג'ימי וואנג יאנג

השיט הזה פשוט מגוחך. באמת. WWE למעשה חושבים שאין לנו מושג מי הבחור הזה. כאילו שאנחנו לא זוכרים אותו כסיני ב-WCW, יפני בסמקדאון ומתאבק לא רע ב-ROH. עכשיו הוא פשוט קאובוי חביב. קאובוי! הוא כיסח את כולם והסתבך עם החוק מאז היום שנולד. נו באמת. הדרך שבה מריצים את האנגל מרגיזה אותי. הם צוחקים על רדנקים ואסיאתים באותה מידה. אתם בוודאי חושבים שאם צוחקים על כולם, אז אף אחד לא נפגע, נכון? לא נכון. לא מאמין שהוא אשכרה השתמש במילה "Yellow" ורמז שאין בו שום חלק אסיאתי. בערך כמו לוסי לו. האנגל הזה לא ממש מובן בעיניי, אלא אם כן הם מנסים לצחוק על אסיאתים שמתנהגים בצורה שונה ממה שנהוג בד"כ.

עוד לא הייתה לסטוריליין הזדמנות ממשית לרוץ, אז אולי כדאי להמתין עם חוות הדעת, אבל זה פשוט נורא. הדבר העצוב ביותר זה שג'ימי לא יכול להיות קוריאני וזהו. הוא חצי קוריאני במציאות, אבל כנראה שבתור מישהו מאסיה בהיאבקות חייבים להיות סינים או יפנים. לפחות שייתנו ליאנג לבצע סטאנר על מישהו, ואחרי הקרב מישהו מהקהל יזרוק לו חלב סויה כדי שיוכל לחגוג. בסה"כ גימיק מפגר, ומה שבאמת מרגיז זה שיאנג הוא האסיאתי הראשון ב-WWE שמקבל אישור לדבר אנגלית תקינה. כמה חבל שהדברים שיוצאים לו מהפה מורכבים בעיקר מ: "Y'all" ו- "Yeeeeeee haw".

סולם הגזענות: הוורקרייט של הבוגימן (פשוט מגעיל מכל זווית)

טדי לונג

למרבה הצער, הדמות של טדי לונג נראית לי כרגע כמו שילוב בין המנג'ר לשעבר סליק לסמואל אל ג'קסון. הדבר הכי קרוב לסטריאוטיפ אצלו זה שהוא לא מפסיק לדבר בשפה קולית עם ביטויים כמו playa, הולה הולה, דולה דולה, ניזלס, שיזלס, דיזלס. לונג כ"כ מעיק לפעמים, והוא מתאים לסטריאוטיפ של ה-Nigga ההיפ, אבל גזענות אין פה.

סולם הגזענות: מתחת לאפס (קלי קלי במיטה עם מייק נוקס)

ההיילנדרס

אולי יש כמה חבר'ה בסקוטלנד שממש אוהבים את הזוג סטייל "לב אמיץ" הזה, אבל למען האמת אין לי כ"כ הסבר מה הופך אותם לסקוטים. יש להם מבטא, חצאיות והם מגיעים מסקוטלנד, אבל זהו בעצם. איזה סטריאוטיפים יש לסקוטים? הם שתיינים, אבל רורי ורובי לא מתקרבים לאלכוהול. האם כל הסקוטים לא יודעים להשתמש במשתנה או נהנים לחטוף נגיחות? האם הסקוטים נהפכו לסמואנים של שנות ה-2000? אמנם הגימיק משדר את הרעיון שהסקוטים לא עם מתוחכם במיוחד, אבל לא הרבה מעבר לזה. לא כ"כ רע יחסית לשאר האסונות.

סולם הגזענות: ואל וינס (לא מספיק אכפת לנו כדי להתרגז). חצי

אווווומאגה

אממ, לא ממש נהדר. פחות או יותר פרא מאיזשהו אי. באמת יש אנשים כאלה? אולי. אז רגע, האם בסמואה כולם ממלמלים דברים מוזרים וכמעט משתגעים כשיוצא להם לראות איזשהו מהגר קובני ששובר סיגר? עכשיו ברצינות: יש קטע סטריאוטיפי שרץ כבר שנים רבות ברסלינג ולפיו חלק מהמתאבקים הסמואנים ברחו מיער כלשהו, ולכן הם נראים כמו פראי אדם שלא יודעים קרוא וכתוב.
    מעליב? מאד. מטופש? בהחלט. גזעני? לצערי לא.

סולם הגזענות: המחשוף של סטפני מקמהון (פשוט יותר ממה שצריך..)

קרליטו קריביאן קול

אין יותר מדי טענות כלפיו. בסה"כ הגימיק שלו די נקי מסטריאוטיפים ודעות קדומות., אלא אם כן לכולם בפורטו ריקו יש אפרו והם נוהגים לירוק פירות על אנשים. אה, ואיך אפשר לשכוח: אם בחורות לבנות מקנדה לא מסוגלות להוריד את הידיים מהם, אז בכלל הגזמנו. עוד נקודה למחשבה: האם תפוחים מגיעים במקור מפורטו ריקו? או מהקריביים? אם כבר פירות כאלה, אז קרליטו חייב לירוק על יריביו אננס או קוקוס. רק נסו לדמיין את קרליטו מנסה לפתוח אגוז קוקוס ולירוק אותו. זה ייקח בערך 3-4 דקות.. לסיכום: הגימיק מלא באי דיוקים, אבל גזענות? לכו למקום אחר.

סולם הגזענות: הכריזמה של צ'ארלי האס (כמעט ולא קיימת)

רנה דופרי/סילבאן

אולי אפשר להבין מהשניים האלה שהצרפתים גייז והצרפתים מקנדה לא שונים מהם, אך רק מעט פחות.
    גזענות? לא.
    סטריאוטיפים? כן.
    מדויק? יש כאן מישהו מקוויבק?

סולם הגזענות: לאן נעלם הפוש של רוב קונוואיי? (למי אכפת?)

בשנה האחרונה היו לנו 2 גימיקים שפשוט נשפכו מהם סטריאוטיפים:
    קורווין וייט ומוחמד חסן. וייט טען למעשה שלא הצליח לנצח קרבות משום שהיה לטיני. הוא רמז שעצם הפיכתו ללבן שינתה אותו וגרמה לו להיות וינר. פרק בהיסטוריית ההיאבקות שחלקנו נעדיף לשכוח.
    מוחמד חסן היה פשוט מלא בפוטנציאל לסחיטת היט. הדמות עצמה סבלה מסטריאוטיפים וניסתה להיפטר מהם ללא הצלחה. כולם מסביב ניסו לרמוז שהערבים מחבלים וחסן לא שונה מהם. במקרה הזה פשוט יצרו דמות וכל הסטריאוטיפים עפו לתוכה כמו מגנטים.

לסיכום:

אוקיי, אוקיי, אוקיי. אולי המונח "גזענות" מעט מוגזם. למרות הכל, זה בסה"כ רסלינג, נכון? הרי לא נתעצבן בכל פעם שמרגול תקרא למישהו בכוכב נולד "מלעון" או דברים בסגנון. אמנם סביר להניח שתוכנית טלוויזיה לא אמורה ללבות שנאה, סטריאוטיפים או דעות קדומות, אך לפעמים יש תחושה שענף הרסלינג שונה מאד במובן הזה. אולי מגיעה לביזנס הנחה משום שבכל תוכנית יש המון אלימות, אז הצופה הממוצע יודע שלא כדאי לייחס לזה חשיבות גדולה מדי.

ישנם מספר גימיקים די גבוליים שעלולים לפגוע ברגשותיו של הצופה. למרות זאת, אף אחד לא מוכן לוותר על תוכנית שלמה רק בגלל שהוא לא מרוצה מגימיק או שניים. WWE מנסים למתוח את הגבול כדי ליצור עניין שיגרום לבסוף לעלייה ברייטינג. זה די מטופש משום שאף אנגל מעורר מחלוקת לא יגרום לאדם ממוצע (שלא אוהב רסלינג) להתעניין לפתע בג'ים דאגן ויוג'ין. בחלק מהמקרים, WWE פשוט התעצלו לחשוב על משהו חדש והעדיפו להשתמש שוב בגימיק סטריאוטיפי, מאוס ולעוס. זה הקטע בבידור: או שתקבל בהבנה את הדברים הרעים, או שפשוט תצפה ב-TNA.
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    08.03.2007
    יופי של כתבה, תודה.
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    29.11.2006
    עיר
    באר שבע
    ואו כתבה מבריקה נהנתי מכל רגע, תודה!!

שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    13.12.2006
    כתבה מגניבה!!

שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    20.12.2006
    איך אתה מגיע לתובנות האלה? זה מתורגם או שאתה כתבת את זה?
    כל הכבוד.
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    03.12.2006
    תודה על הפירגון אבל לא אני כתבתי את זה תרגמתי ממקור אחר, אבל מאוד אהבתי את הכתבה הייתי חייב לפרסם אותה.
    שתף ב-Google+

הרשמה