תפריט ראשי

תוצאות 1 עד 5 מ 5
    הצטרף בתאריך
    24.12.2006
    טוב, הרי לכם אחד ממשחקי הלוח הטובים ביותר שאני מכיר. Memoir 44. (מכיוון שאני כתבתי את הטקסט הבא לפריק, החלטתי פשוט להעתיק אותו במקום לשכתב אותו שוב. בלי תלונות, זה הרבה לכתוב...)

אז הרי לכם:
    כולנו זוכרים את חיילי הפלסטיק הירוקים שהיו לנו בתור ילדים, היינו בונים מערכות קרב שלמות בין הצבאות הירוקים לבין האינדיאנים... טוב, אולי זה רק אני, אבל היו לי רק אינדיאנים וחיילים. תנו לי צ'אנס לפחות... הנקודה היא זו, ב Days of Wonder החליטו לקחת את אותם חיילים, להציב אותם במערכות המבוססות על אירועים היסטוריים, ולתת להם חוקי משחק וקרב. זה אולי נשמע ילדותי קצת, אבל מולכם עומד Memoir '44, אחד ממשחקי המלחמה היפים ביותר הקיימים כיום.

הגדרות:
    לשני שחקנים (אופציה ליותר בתור קבוצה מול קבוצה), גילאים 8 ומעלה
    זמן משחק: 60-30 דקות
    סגנון: מלחמה, קוביות וקלפים, טקטיקה

תיאור המשחק:
    Memoir '44 הוא משחק מלחמה "קליל", למה קליל ? כי למרות שיש מקום רב לתכנון, ביצוע מהלכים וחשיבה אסטרטגית, כל שחקן עדיין כפוף לקלפים האקראיים שהוא יקבל ולתוצאות בקוביות שיגלגל. זאת לא לומר שהמשחק לא טוב, כלל וכלל לא, Days of Wonder רצו בדיוק את הכיוון הזה - לעשות משחק מלחמה שלא לוקח חצי שעה להכין, ועוד שעתיים וחצי לסיים, אלא משחק לוח מהיר וכיפי שאפילו מצליח להכניס קצת דיוק היסטורי (עד כמה שאפשר) למשחק לוח בסיגנון זה. בתוך הקופסה תמצאו לוח משחק בעל שני צדדים - צד אחד הוא חוף, והצד השני הוא איזור כפרי. המשחק מגי מצוייד מראש עם חוברת "מערכות קרב" שבה ישנם 17 מערכות שונות כמו "גשר פגסוס", "נורמנדי" ו"חוף אומהה", הסברים איך לסדר את הלוח כמו גם חוקים נוספים שקשורים למשבצות הנלוות שהן:יער, גדר חיה, שקי חול, גדרות תיל (מיניאטורים כמובן) ועוד ובנוסף 144 כלי צבא שכוללים טנקים, חיילים וארטילריה. כל כלי הנשק מגיעים בשני צבעים והסגנונות תואמים לכוחות הברית ולמדינות הציר, ובנוסף ישנם כ-60 קלפי משחק ועוד מיני הפתעות ותוספות.

המשחק מתנהל כך: בוחרים מערכה ומסדרים את הלוח לפי ההוראות המתאימות. כל שחקן בוחר צד ומקבל מספר קלפי משחק בהתאם להוראות. כמו במלחמה גם כאן המערכות אינן מאוזנות, בחלקן היתרון הוא לבעלות הברית, ובחלקן למדינות הציר. לכן, מומלץ לשחק כל מערכה פעמיים כאשר כל שחקן מנהל צד אחר של הקרב והמנצח הוא בעל סה"כ הנקודות אחרי שני משחקים. אחרי שהלוח והכלים סודרו, כל שחקן בתורו משתמש בקלפים שלו על מנת להורות לכוחותיו לפעול. כמות הפקודות השונות וסוגי הקלפים במשחק הם רבים מאד ולכן לא אכנס לעומק עניין זה.

כל יחידה מסוגלת לנוע ומסוגלת לתקוף - חיילים יכולים לנוע משבצת אחת ולתקוף או לנוע שתי משבצות, טנקים יכולים לנוע עד שלוש משבצות ולתקוף, ארטילריה יכולה לזוז משבצת או לתקוף. הקרב עצמו נערך על ידי קוביות, לפי מספר משתנים: מרחק התוקף, שטח, גובה, קו ראייה וכדומה, כל אלו קובעים כמה קוביות מגלגלים. כל תוצאה מתאימה בקוביות מייצגת פגיעה אחת. כל יחידה מקבלת מספר שונה של קוביות להתחיל איתן ואז מוסיפים ומחסרים לפי המשתנים. כל יחידה מורכבת ממספר מיניאטורות, 3 טנקים יחדיו (מחלקה), 4 חיילים יחדיו (צוות) וכולי. כל פגיעה תוריד אחת מהדמויות וכך כל יחידה יכולה לספוג מספר פגיעות. רק כאשר יחידה מושמדת אז יקבל השחקן נקודת ניצחון. בתורו כל שחקן בוחר קלף פקודה אחד איתו הוא מבצע פעולות שונות ובסוף התור של אותו שחקן הוא מושך קלף חדש מהקופה. זהו עוד רובד טקטי למשחק, לדעת מתי ואיך לנצל את הקלפים שלך.

Memoir '44 מושקע מכל בחינה. כל הקלפים מאוירים וכתובים בצורה נפלאה, כל המיניאטורות מדויקות להפליא, הלוח מודפס באופן ברור וקל להבנה, החוקים לא ארוכים ובכל מקום יש דוגמאות ואילוסטרציות, ועד כמה שאפשר המשחק גם מדויק היסטורית. המשחק מומלץ במיוחד למי שרוצה להתנסות במשחקי מלחמה מבלי "לקפוץ ישר למים העמוקים". ולמרות שהמשחק מבוסס על לא מעט מזל, שחקן טוב עדיין ידע לנצל נכון את המשאבים שלו ולנצח בקרב. ישנן כל כך הרבה סיבות לרכוש ולשחק בMemoir '44 ואם אבחר רק מעט: מערכות קרב מרובות, היכולת ליצור מערכות משלך, תוספות להורדה בחינם מהאינטרנט באתר מדהים ומאורגן להפליא, משחק קבוצתי בו כל קבוצה מחליטה על הפקודות יחדיו או שבכל קבוצה כל שחקן אחראי על פן אחר, זמן משחק קצר יחסית שנשאר מלא אקשן וחשיבה מההתחלה ועד הסוף, וגם הרחבות נוספות שמוסיפות שטחים שונים כמו גם את הצבא הרוסי על חייליו ... ואני יכול להמשיך עד מחר! אין פלא שמשחק המלחמה הזה, אשר נחשב ל"קליל" הוא עדיין אחד האהובים ביותר גם על שחקנים שרגילים לשחק משחקי מלחמה רציניים וארוכים במיוחד.

וכעת לגולת הכותרת שעליה עמלתי שעות רבות - החוקים המלאים (ללא מערכות קרב וחלק מהדוגמאות) בתירגום לעברית ! (מצורף קובץ doc.)
    ????? ??????? ????? ???????
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    13.10.2006
    עיר
    המבוך של זאנדור
    אחלה, תודה רבה. רבותי, שימו עין על המשחק הזה ועל חברת Days of Wonder בכלל - יש לה כמה מהמשחקים הטובים ביותר כיום בשוק.
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    12.01.2007
    עיר
    קדומים
    קודם כל ישר כח על התרגום המוצלח לעברית!
    חשוב להזכיר שתורגמו גם הקלפים של המשחק, כך שנכון להיום אין צורך בידיעת אנגלית על מנת לשחק.
    את התרגום של הקלפים ניתן להוריד באתר האיגוד.
    למשחק יצאו 4 תוספות:
    1.Terrain Pack - תוספת של סוגי שטח בעיקר מדברים, ויחידות מיוחדות.
    2. Eastern Front - מכניסה לתמונה את הצבא הרוסי, מיניאטורות חדשות הכוללות טנקי T34, תוספת של תוואי שטח מושלג.
    3. Winter/Desert Board Map - לוח המיועד בעיקר לנוחות ויזואלית, צידו האחד מושלג, צידו השני מדברי.
    4. Pacific Theater - מכניס לתמונה את הצבא היפני, מניאטורות חדשות המיצגות את הצבא היפני, כוללת טנקים סוג 95 וחילים מעוצבים בהתאם, הכנסת נושא של יום ולילה למשחק, וכן ספינות מלחמה שיכולות להפציץ מטרות. (אין מניאטורות לספינות ).
    להלן כמה קישורים הקשורים למשחק:
    אתר רישמי - http://www.memoir44.com/?rid=&S=aacc...6b76e27fa6b996
    עמוד המשחק ב BGG (האתר של משחקי לוח) - http://www.boardgamegeek.com/game/10630
    ביקורת - http://www.thedicetower.com/thedicet...page=memoir_44
    ????? ??????? ????? ???????
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    13.10.2006
    עיר
    המבוך של זאנדור
    מאחר וברור לי שקוראים רבים בפורום לא מבינים מה ההתלהבות ממשחק מלחמה (אפילו שלמעשה זהו משחק מלחמה "לייט"), אני אעלה בקרוב (בסיכום החדשות הראשון שאעשה) סיקור קצר על Battle Lore, שהבנתי שדי דומה לו, אבל נעשה באווירת פנטזיה שהרבה יותר הולכת בראש של רוב האנשים כאן.
    באמת, חבל לפסול משחקים טובים רק בגלל שהשם שלהם מזכיר לכם מדי את מלחמת העולם השנייה (שכבר מאוסה עלינו למדי מכל משחקי המחשב).
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    24.12.2006
    אני אכתוב ביקורת מלאה בקרוב על BattlerLore. בהחלט משחק טוב
    שתף ב-Google+

הרשמה