תפריט ראשי

תוצאות 1 עד 13 מ 13
    הצטרף בתאריך
    20.10.2006
    עיר
    מודיעין
    אני פותח את הדיון הזה כדי לעלות בכם את המחשבות שלי בכמה שנים האחרונות לגבי התנהלות הספורט במדינה ולהראות לכם שהספורט במדינה רקוב - רקוב מאוד וזקוק לשינוי בדחיפות.

קודם כל - המצב: במדינה יש לנו עשרות ליגות שרשומות כ"מקצועניות" (למשל ליגת העל, לאומית, ארצית, ליגה א', ב' וכו'). כנ"ל בכדורסל (ליגת על, לאומית, ארצית וכו').

הבעיה: נוצר מצב ששחקן בליגה א' למשל רשום כ"עובד" מבחינת המדינה כשהוא משחק בקבוצת הכדורגל. בפועל הם לא מקבלים שום הטבה והשכר שלהם שואף ל-0 שקלים חדשים. זאת בעיה חמורה כי זה לא מקדם את הספורט והשחקנים לא משפרים את הרמה אלא רק מבזים את הענף.

למה צריך ללכת עד ליגה א'? תחשבו כמה שחקן ספסל בהפועל פתח-תקווה מרוויח, וזה עוד בליגה הכי בכירה שלנו.

התשובה לבעיה: התשובה היא מאוד פשוטה תיאורטית לפחות. התשובה היא לשנות לגמרי את התנהלות הספורט בארץ. התשובה למעשה היא לשחק לפי השיטה האמריקאית.

מהי השיטה?
    בארה"ב ישנה ליגה מקצוענית אחת בכל ענף (כדורסל, כדורגל, כדורעף, כדוריד, בייסבול, הוקי, פוטבול וכו'). שאר הליגות בענפים הן ליגות מכללות. לא מובן? אני אסביר:

ב-NBA למשל אף קבוצה בסיום עונה לא יורדת ליגה ואף קבוצה לא יורדת ליגה. למה? כי אין לאן. יש רק ליגה אחת שבה משחקים הטובים ביותר במדינה (אגב, לכן היא הליגה הטובה בעולם לפי דעת רבים). כל השחקנים האמריקאים מגיעים מליגת המכללות באמצעות הדראפט.

בארה"ב ילדים מתחילים להתעסק בספורט כבר מבית-ספר יסודי. זה טוב מאוד כי אתה מגדל דור צעיר של שחקנים: מלמד אותם מגיל צעיר את ערכי הספורט, מלמד אותם טכניקות, שיטות משחק וכו'. כל זה ללא לשלם להם משכורת כי הם ילדים.

זה אולי נשמע ניצול אבל זה ממש לא ניצול. הילדים האלה עתידים להיות השחקנים הכי טובים בעולם ולהרוויח הכי הרבה בענף. ככה אפשר לפתח ענפים לא פופולאריים כמו כדוריד, רוגבי וכו'. אתה נותן לילדים האלה אפשרות לבחור בספורט שהם הכי אוהבים בין אם זה חץ וקשת או בייסבול.

השיטה הזאת יכולה לעזור פלאים לספורט במדינה:

1. אתה מחנך על בסיס ספורט תלמידים.
    2. יותר תלמידים לומדים במוסדות להשכלה גבוהה על בסיס מלגות ספורט.
    3. משחקים רק ישראלים בכל הליגות לבתי ספר (ליגה ראשונה, ליגה שנייה, ליגה שלישית וכו').
    4. ילדים הם עם מאוד תחרותי והרמה תעלה בצורה מדהימה.
    5. מכיוון שיש רק ליגה מקצוענית אחת כולם רוצים להגיע אליה ויתנו את כל מה שיש להם ע"מ להגיע לטופ.
    6. ערוצי הספורט יכולו לשחק ענפים לא פופלאריים מהליגה לבתי ספר כי זה לא יעלה לערוצים כסף (מלבד הפקת השידור) וזה רק יגרום לעלייה ברייטינג הערוץ כי כל תלמידי בית הספר יצפו בערוץ, מורי בית הספר ומכרים של השחקנים, המאמנים וכו'.

מילה על הדראפט: הדראפט היא שיטת גיוס שחקנים כשבכל שנה מתקיים דארפט בכל ענף. כל שחקן ספורט שרשום לדראפט יכול להתקבל לאחת מהקבוצות בליגה המקצוענית.

הדראפט מתנהל כשכל קבוצה לפי הסבב שנקבע מראש בוחרת שחקן מליגת המכללות וכך שחקנים בליגת המכללות מגיעים לרמה המקצוענית.

לסיכום, המצב רקוב וצריך שינוי. אני רואה בפיתרון הנ"ל את הדרך הכי טובה לשפר את המצב בארץ ולתת הזדמנויות לענפים נוספים. לכו תדעו, אולי נגלה שאנחנו אוהבים וטובים בהוקי?
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    23.10.2006
    עיר
    נתניה
    אני מסכים שדרוש שינוי, הכל במדינה הזאת רקוב מבפנים והספורט לא יוצא מן הכלל ואם כבר אפשר לקחת את הספורט ולהציג אותו כרקוב מרכזי, בכל צורותיו ושיטותיו.
    השיטה האמריקאית היא שיטה נהדרת וכמו שציינת יש לה יתרונות רבים, לדעתי בתור תלמיד תיכון זה היה יכול לשפר את רמת הבית ספר והחוויה בו...
    מה שגם לפתוח המון אנשים לסוגי ספורט חדשים שהם פחות פאפולריים כאן (מה שגם מצחיק שענפי הספורט שאנחנו מצליחים בהם הם הממש לא פאפולריים).
    השיטה הזאת יכולה לשפר פלאים את הספורט בארץ ולתת חשיפה ובוסט רציני להמון ענפים אבל היא לא יכולה לעבוד בכל הסוגים.
    לדוגמא אני לא ממש רואה את הכדורגל עם ליגה אחת, אבל בהחלט אפשר להיסתדר רק עם 2 ולבטל את השאר.
    (כן גיא - אתה כבר לא תהיה כדורגלן מקצועי, חה חה חה חה!)
    הבעיה ביישום שיטות כאלה זה שזה מצריך המון תקציב וזה אמור להרעיד ולהפוך את כל הספורט כאן מחדש, כשאין פה תקציב לדברים בסיסיים יותר במדינה מי כבר יממן ויעשה את זה כמו שצריך?
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    17.12.2006
    i think u right
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    19.10.2006
    עיר
    גבעתיים
    קודם כל, הנתונים שלך שגויים. לא כל הליגות בישראל מסווגות כמקצועניות. ליגות ב' ו-ג' הן בטוח לא מקצועיות, בהגדרה. אם אני זוכר נכון, גם ליגה א' היא לא מקצוענית, אבל בזה אני לא בטוח. זה בכדורגל. בכדורסל אין לי מושג...

גם לגבי שיטת הספורט האמריקאית. אם אני משווה את ליגת ה-NBA לליגות האירופאיות, אני לא מסכים שזו הליגה הטובה בעולם, כמו שכולם אמרו ואת ההוכחות ראינו באולימפיאדות ובאליפויות העולם האחרונות. הסיבה היא שהמבנה האמריקאי לא מקדש את הספורט, אלא את הכסף והשחקנים רצים ל-NBA מהר מדי ונטולי יסודות.

בנוסף אני גם לא ממש מעריך את השיטה שבה הקבוצה שמסיימת את הליגה במקום האחרון "מ'צ'ופרת" בדראפט. נכון שזה עוזר לאיזון, אבל מה שמקבלים בסוף כל עונה זה קבוצות שמנסות להפסיד לטובת המיקום הנמוך ביותר האפשרי.

אני יכול להמשיך ולמנות חסרונות:
    1. תרבות הספורט בישראל שונה מזו שבארצות הברית. בגלל זה בייסבול, למשל, לעולם לא יתאים כאן.
    2. ארצות הברית זה מקום ענק. מה תעשה בישראל? ליגה שתהיה מורכבת רק מתל אביביות וחיפאיות? ומה תעשה עם המון שחקנים, מהליגות הנמוכות? תחייב אותם לפרוש, כי רק המצויינים משחקים? או שנקים ליגות משניות, כמו ה-CBA, שלא מעניינות אף אחד.
    3. ממקור ראשון אני אומר לך - בליגת הכדורסל של בתי הספר התיכוניים בישראל, רצים סכומי כסף אדירים. לא הימורים או דברים כאלה, חס וחלילה, אלא הטבות לתלמידים וכל מיני דברים כאלה.

ושתי הערות טכניות לסיום:
    1. לחנך ילדים לספורט לא קשור למבנה הליגות. זה החלטה של משרד החינוך וזה יכול לקרות גם מחר.
    2. אסור לשכוח שישראל היא חלק מארגוני ספורט עולמיים (FIFA או FIBA, לדוגמא) שלהם יש חוקים ברורים. כמו שבישראל לא יכולים להחליט שאסור להטביע במשחקי כדורסל, כך אין אפשרות לשנות את מבנה הליגות.
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    20.10.2006
    עיר
    מודיעין
    קודם כל, הנתונים שלך שגויים. לא כל הליגות בישראל מסווגות כמקצועניות. ליגות ב' ו-ג' הן בטוח לא מקצועיות, בהגדרה. אם אני זוכר נכון, גם ליגה א' היא לא מקצוענית, אבל בזה אני לא בטוח. זה בכדורגל. בכדורסל אין לי מושג...

זה ממש לא רלוונטי, הנקודה שלי הייתה ברורה, לא?

גם לגבי שיטת הספורט האמריקאית. אם אני משווה את ליגת ה-NBA לליגות האירופאיות, אני לא מסכים שזו הליגה הטובה בעולם, כמו שכולם אמרו ואת ההוכחות ראינו באולימפיאדות ובאליפויות העולם האחרונות. הסיבה היא שהמבנה האמריקאי לא מקדש את הספורט, אלא את הכסף והשחקנים רצים ל-NBA מהר מדי ונטולי יסודות.

גם אני מסכים שזאת לא הליגה הטובה בעולם. אבל המבנה האמריקאי מקדם את הספורט בצורה משמעותית.

בנוסף אני גם לא ממש מעריך את השיטה שבה הקבוצה שמסיימת את הליגה במקום האחרון "מ'צ'ופרת" בדראפט. נכון שזה עוזר לאיזון, אבל מה שמקבלים בסוף כל עונה זה קבוצות שמנסות להפסיד לטובת המיקום הנמוך ביותר האפשרי.

זה נכון בחלק מהמקרים, אבל אל תשכח שמדובר פה במקרים מועטים וששום שיטה לא מושלמת. אל תשכח ששחקנים מקבלים כסף ופרמיות עבור נצחונות וכשמדובר במקצוע שלך ובפרנסה שלך אני מבטיח לך שלהפסיד בכוונה תהיה האופציה האחרונה.

1. תרבות הספורט בישראל שונה מזו שבארצות הברית. בגלל זה בייסבול, למשל, לעולם לא יתאים כאן. - ולמה לא? אתה סתם עושה הכללה חסרת בסיס. יש בישראל ליגת בייסבול ופוטבול. כשאנשים יחשפו לספורט ויחליטו, אז אני אקבל את ההחלטה. לא על גבי אמרות חסרות בסיס.
    2. ארצות הברית זה מקום ענק. מה תעשה בישראל? ליגה שתהיה מורכבת רק מתל אביביות וחיפאיות? ומה תעשה עם המון שחקנים, מהליגות הנמוכות? תחייב אותם לפרוש, כי רק המצויינים משחקים? או שנקים ליגות משניות, כמו ה-CBA, שלא מעניינות אף אחד. א. אני לא מבין למה התכוונת כשדיברת על ליגה שתהיה מורכבת מת"א וחפיאיות. ב. כן, בטח שתחייב שחקנים מהליגות הנמוכות לפרוש. ספורט זה מקצוע ומי שלא לוקח את זה ברצינות שימצא לעצמו מקצוע אחר. בדיוק כמו שאתה לא תעסיק נגמר בתור מנהל חשבונות.
    3. ממקור ראשון אני אומר לך - בליגת הכדורסל של בתי הספר התיכוניים בישראל, רצים סכומי כסף אדירים. לא הימורים או דברים כאלה, חס וחלילה, אלא הטבות לתלמידים וכל מיני דברים כאלה.

ושתי הערות טכניות לסיום:
    1. לחנך ילדים לספורט לא קשור למבנה הליגות. זה החלטה של משרד החינוך וזה יכול לקרות גם מחר. אבל יש דרך לחנך באמת ויש דרך להגיד שאתה מחנך. חוץ מזה לא קישרתי את זה למבנה הליגות.
    2. אסור לשכוח שישראל היא חלק מארגוני ספורט עולמיים (FIFA או FIBA, לדוגמא) שלהם יש חוקים ברורים. כמו שבישראל לא יכולים להחליט שאסור להטביע במשחקי כדורסל, כך אין אפשרות לשנות את מבנה הליגות. אני אומר דבר מאוד פשוט - לפני שאתה מסתכל בכלל על אירופה תסתכל מה הולך אצלנו במדינה וכמה הספורט פה רקוב. למי איכפת עכשיו מפיפא? פיבא? ממש לא מעניין. בוא נתקן את הספורט אצלנו ואז נחשוב על כל זה.
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    23.10.2006
    עיר
    נתניה
    למי אכפת מפיפא ופיבא? אם לא יהיה אכפת לנו מהם אנחנו בעצם לא נוכל להישתתף בשום טורניר מחוץ לגבולות המדינה, מה שיהרוס לקבוצות הגדולות את הפואנטה להשאר גדולות.
    לקחת אליפות בארץ זה לא הישג גדול ומיוחד כמו להעפיל לשלב גבוה בטורניר אירופאי.
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    19.10.2006
    עיר
    גבעתיים
    נכתב במקור על ידי ShreK

זה ממש לא רלוונטי, הנקודה שלי הייתה ברורה, לא?

בטח שזה רלוונטי. אני משחק בליגה ג' ואני גם עובד למחייתי. זו בחירה שלי וזו גם הבחירה של כל שאר השחקנים בקבוצה. עוד לא שמעתי על שחקן בליגה נמוכה, עם משכורת נמוכה, שהחליט להסתפק רק במשכורת הזו.

גם אני מסכים שזאת לא הליגה הטובה בעולם. אבל המבנה האמריקאי מקדם את הספורט בצורה משמעותית.

לא חושב שזה המבנה האמריקאי, כמו התרבות האמריקאית. בכדורגל האמריקאי (ליגת MLS) המבנה זהה ל-NBA (אין ליגות, דראפט וכן הלאה) ועדיין לא מדובר בענף מצליח (במונחי ארצות הברית).

זה נכון בחלק מהמקרים, אבל אל תשכח שמדובר פה במקרים מועטים וששום שיטה לא מושלמת. אל תשכח ששחקנים מקבלים כסף ופרמיות עבור נצחונות וכשמדובר במקצוע שלך ובפרנסה שלך אני מבטיח לך שלהפסיד בכוונה תהיה האופציה האחרונה.

והיום השחקנים לא מתוגמלים על נצחונות? להיפך. הטרנד היום הוא לבנות חוזים עם שכר בסיס נמוך יחסית ולתת בונוסים גדולים על נקודות ותארים. גם היום, במבנה הליגה הנוכחי, קבוצה שמפסידה כל הזמן, שחקניה נפגעים בכיסם. אם השוער סופג שער בכל משחק הוא לא מקבל בונוס. אם חלוץ לא מבקיע - הוא לא מקבל בונוס. אם הקבוצה אגרה אפס נקודות - השחקנים מקבלים אפס בונוס.
    דווקא הטיעון שלך פה בעייתי, כי שיטת החוזים בארה"ב מאוד בעייתית, כשכולם מכירים את העונה לפני סיום החוזה של השחקן, כשפתאום מתחילים לראות ממנו דברים שלא ראו בשנים לפני וזאת כי הוא רוצה לחדש חוזה, או לארגן חוזה בכסף גדול יותר. יש שחקנים שעושים כסף גדול ומשחקים כאילו מכריחים אותם...
    חוץ מזה, אני חושב שירידת ליגה היא תמריץ ענק לשחקן. תחשוב על שחקני NBA שהיו יודעים שאם הם מסיימים במקום האחרון בבית שלהם, הקבוצה יורדת לליגת משנה ששם הם ירוויחו פחות, כמעט ולא ישודרו בטלוויזיה וכן הלאה. זה תמריץ רציני. היום - מה אכפת להם? גם אם הם במקום האחרון בכל ארצות הברית, עדיין מצלמים כל הטבעה מחורבנת שלהם. בלי זה - מה הם שווים?

1. תרבות הספורט בישראל שונה מזו שבארצות הברית. בגלל זה בייסבול, למשל, לעולם לא יתאים כאן. - ולמה לא? אתה סתם עושה הכללה חסרת בסיס. יש בישראל ליגת בייסבול ופוטבול. כשאנשים יחשפו לספורט ויחליטו, אז אני אקבל את ההחלטה. לא על גבי אמרות חסרות בסיס.

אני דווקא מעורב ואפילו בקשר עם מנהלי ליגת הפוטבול הישראלית, אז אני קצת מכיר את הנושא. דווקא ליגת הפוטבול חדשה מדי בכדי להתייחס אליה. היא גם חובבנית מדי (העדר ציוד) ולכן היא צריכה לקבל את הזמן שלה.
    ליגת הבייסבול, לעומת זאת, ותיקה מאוד ובכל זאת לא הצליחה להתרומם. משחק הבייסבול היום מוכר לכולם דרך ערוצי הטלוויזיה הזרים ועדיין לא יותר-מדי אנשים נמשכים אליו. הסיבה לכך היא, כמו שאמרתי, תרבותית.
    זה משחק שהוא איטי מדי בשביל הישראלי. בדיוק כמו כדורת או סנוקר, שבמקומות אחרים בעולם מושכים מליוני צופים ובארץ לא מדגדגים לאף אחד. בארץ אוהבים לראות שחקנים רצים ומשחק זורם. לאף אחד אין כוח לקריקט או בייסבול שנמשכים שעות. המספרים מדברים בעד עצמם. שים לב כמה אנשים עוקבים אחרי טורנירי באולינג בארה"ב וכמה בארץ. ובמקביל, כמה עוקבים אחרי כדור יד בסקנדינביה (מליונים) וכמה בארה"ב.
    2. ארצות הברית זה מקום ענק. מה תעשה בישראל? ליגה שתהיה מורכבת רק מתל אביביות וחיפאיות? ומה תעשה עם המון שחקנים, מהליגות הנמוכות? תחייב אותם לפרוש, כי רק המצויינים משחקים? או שנקים ליגות משניות, כמו ה-CBA, שלא מעניינות אף אחד. א. אני לא מבין למה התכוונת כשדיברת על ליגה שתהיה מורכבת מת"א וחפיאיות. ב. כן, בטח שתחייב שחקנים מהליגות הנמוכות לפרוש. ספורט זה מקצוע ומי שלא לוקח את זה ברצינות שימצא לעצמו מקצוע אחר. בדיוק כמו שאתה לא תעסיק נגמר בתור מנהל חשבונות.

א. כי במדינה כמו שלנו, הקבוצות שיכולות להחזיק מערכת מבחינה כספית הן התל אביביות, מכבי חיפה ובית"ר. אז אפשר להעלות דיון על איחודי קבוצות וכן הלאה, אבל אני מתקשה לראות את "שועלי דימונה" מתמודדים בליגה העליונה בלי תמיכה עצומה ממקור כספי כלשהו. היום לקבוצת הכדורגל של דימונה יש בקושי כסף לכדורים.
    ב. למה לחייב שחקן חובבן לפרוש? למה להכריח אותי לשחק רק בשכונה ביום שישי, כשאני יכול לשחק במסגרת תחרותית בשבתות? אז איזו תרבות אתה מעודד? אותו שאתה הכי טוב או שאתה אפס? אין ביניים? אתה שומט את כל הבסיס ה"עממי" מהכדורגל. ספורט הוא לא מקצוע כמו עורך דין. אני לא מכיר מישהו שיושב עם החבר'ה ביום שישי ועובר איתם על פסקי דין ואני לא מכיר מישהו שביום שישי בערב יושב עם החבר'ה על ספרי הנהלת חשבונות. ספורט הוא פעילות כיפית שהפכה למקצוע בגלל הכסף שנכנס לתוכה. אין לי בעיה עם זה, אבל אם אני רוצה לשחק בשבת בקבוצה החובבנית שלי, במסגרת מאורגנת עם שופטים, קוונים, תלבושות וכן הלאה - אני רוצה שתהיה לי האפשרות.

ושתי הערות טכניות לסיום:
    1. לחנך ילדים לספורט לא קשור למבנה הליגות. זה החלטה של משרד החינוך וזה יכול לקרות גם מחר. אבל יש דרך לחנך באמת ויש דרך להגיד שאתה מחנך. חוץ מזה לא קישרתי את זה למבנה הליגות.
    2. אסור לשכוח שישראל היא חלק מארגוני ספורט עולמיים (FIFA או FIBA, לדוגמא) שלהם יש חוקים ברורים. כמו שבישראל לא יכולים להחליט שאסור להטביע במשחקי כדורסל, כך אין אפשרות לשנות את מבנה הליגות. אני אומר דבר מאוד פשוט - לפני שאתה מסתכל בכלל על אירופה תסתכל מה הולך אצלנו במדינה וכמה הספורט פה רקוב. למי איכפת עכשיו מפיפא? פיבא? ממש לא מעניין. בוא נתקן את הספורט אצלנו ואז נחשוב על כל זה.

אתה טועה מכיוון שאתה חושב שאנחנו מנותקים מאירופה. אם, סתם לשם הדוגמא, UEFA מחליטים שאנחנו לא חלק מהארגון כי החוקים אצלנו שונים, אז אין השתתפות בגביעי אירופה לקבוצות הישראלית. אז אתה יכול להגיד "מה אכפת לי מגביעי אירופה", אבל רוב האנשים כן רוצים לראות את הקבוצה שלהם באירופה.
    אתה יכול לדמיין את מכבי תל אביב בכדורסל בלי משחקי יום חמישי?! זה פשוט לא ריאלי להתנתק מהעולם.

ומשום מה הוא מחייב אותי בעוד 10 תווים...
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    20.10.2006
    עיר
    מודיעין
    קשה לי להגיב עם כל הציטוטים והצבעים. זה עושה לי בלאגן בעיניים ואני ממש עייף.
    אני אגיב על כל זה (ויש לי מה להגיד :-) ) מחר.
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    20.10.2006
    עיר
    מודיעין
    בטח שזה רלוונטי. אני משחק בליגה ג' ואני גם עובד למחייתי. זו בחירה שלי וזו גם הבחירה של כל שאר השחקנים בקבוצה. עוד לא שמעתי על שחקן בליגה נמוכה, עם משכורת נמוכה, שהחליט להסתפק רק במשכורת הזו.

תראה, אתה מעלה מצב מאוד ספציפי. חוץ מזה, אני מדבר על משהו אחר לגמרי. אני אומר שקבוצה שכביכול היום משחקת בליגה ב' מקבלת תמיכה מההתאחדות. אין לי בעיה שאתה משחק בימי שישי עם חברים במסגרת מסויימת, רק יש לי בעיה עם זה שזה על חשבון מדינת ישראל. מאיפה בדיוק מגיעים חלק מהכספים של ההתאחדות? זה מוסד ציבורי.

בטווח הרחוק ובכלל אם תסתכל על משך 40 שנה האחרונות אני בטוח שתגלה כמה כסף ההתאדחות בזבזה על, תסלח לי (אני באמת לא מתכוון להעליב), ליגות שלא שוות כלום. רק הוצאות.

לא חושב שזה המבנה האמריקאי, כמו התרבות האמריקאית. בכדורגל האמריקאי (ליגת MLS) המבנה זהה ל-NBA (אין ליגות, דראפט וכן הלאה) ועדיין לא מדובר בענף מצליח (במונחי ארצות הברית).

כדורגל זה נושא מאוד בעייתי בארה"ב. רק עד לפני כמה שנים הם גם שינו את החוק לגבי תיקו: פעם המשחק היה ממשיך עד שהייתה הכרעה במצב של שוויון, אז לתת דוגמה של כדורגל זה מאוד מאוד בעייתי. בכל אופן, רק שתדע שהכדורגל האמריקאי בתהליכי צמיחה ולא רחוק היום שנשמע מהליגה שלהם שמות גדולים.

והיום השחקנים לא מתוגמלים על נצחונות? להיפך. הטרנד היום הוא לבנות חוזים עם שכר בסיס נמוך יחסית ולתת בונוסים גדולים על נקודות ותארים. גם היום, במבנה הליגה הנוכחי, קבוצה שמפסידה כל הזמן, שחקניה נפגעים בכיסם. אם השוער סופג שער בכל משחק הוא לא מקבל בונוס. אם חלוץ לא מבקיע - הוא לא מקבל בונוס. אם הקבוצה אגרה אפס נקודות - השחקנים מקבלים אפס בונוס.
    דווקא הטיעון שלך פה בעייתי, כי שיטת החוזים בארה"ב מאוד בעייתית, כשכולם מכירים את העונה לפני סיום החוזה של השחקן, כשפתאום מתחילים לראות ממנו דברים שלא ראו בשנים לפני וזאת כי הוא רוצה לחדש חוזה, או לארגן חוזה בכסף גדול יותר. יש שחקנים שעושים כסף גדול ומשחקים כאילו מכריחים אותם...

היום שחקנים מתוגמלים על נצחונות, אבל היום שחקן יודע שאם הוא מפסיד ולא משחק טוב מסיבה כלשהי הוא יודעכ שגם אם יזרקו אותו מהמועדון יש לו לאן ללכת (ליגה נמוכה) יותר. שם זה מאוד פשוט - אתה לא מספק סחורה - אתה בחוץ. ככה זה צריך להיות כי ספורט זה מקצוע ולא תחביב בענף מקצועני.

חוץ מזה, אני חושב שירידת ליגה היא תמריץ ענק לשחקן. תחשוב על שחקני NBA שהיו יודעים שאם הם מסיימים במקום האחרון בבית שלהם, הקבוצה יורדת לליגת משנה ששם הם ירוויחו פחות, כמעט ולא ישודרו בטלוויזיה וכן הלאה. זה תמריץ רציני. היום - מה אכפת להם? גם אם הם במקום האחרון בכל ארצות הברית, עדיין מצלמים כל הטבעה מחורבנת שלהם. בלי זה - מה הם שווים?

על זה אני מדבר!!! ספורט זה מקצוע ולא תחביב. אם מישהו רוצה להיות שחקן כדורסל בגלל הכסף - זה לא לגיטימי? לגיטימי מאוד. ספורט זה מקצוע ומשום שאתה מתייחס לליגות המקצועניות ככה הכדורגל שלנו נראה חובבני. אגב, כל העניין של התקשורת בארה"ב (ובכלל בכל מדינה) משמעותי מאוד, אבל זה דיון אחר לגמרי.

אני דווקא מעורב ואפילו בקשר עם מנהלי ליגת הפוטבול הישראלית, אז אני קצת מכיר את הנושא. דווקא ליגת הפוטבול חדשה מדי בכדי להתייחס אליה. היא גם חובבנית מדי (העדר ציוד) ולכן היא צריכה לקבל את הזמן שלה.

אתה צודק, ועל זה נדבר בדיון הבא.

ליגת הבייסבול, לעומת זאת, ותיקה מאוד ובכל זאת לא הצליחה להתרומם. משחק הבייסבול היום מוכר לכולם דרך ערוצי הטלוויזיה הזרים ועדיין לא יותר-מדי אנשים נמשכים אליו. הסיבה לכך היא, כמו שאמרתי, תרבותית.
    זה משחק שהוא איטי מדי בשביל הישראלי. בדיוק כמו כדורת או סנוקר, שבמקומות אחרים בעולם מושכים מליוני צופים ובארץ לא מדגדגים לאף אחד. בארץ אוהבים לראות שחקנים רצים ומשחק זורם.
    לאף אחד אין כוח לקריקט או בייסבול שנמשכים שעות. המספרים מדברים בעד עצמם. שים לב כמה אנשים עוקבים אחרי טורנירי באולינג בארה"ב וכמה בארץ. ובמקביל, כמה עוקבים אחרי כדור יד בסקנדינביה (מליונים) וכמה בארה"ב.

ההבדל הוא ממש לא תרבותי. אין קשר תרבות. ספורט הוא ספורט וכדי למשוך אנשים לספורט צריך חשיפה תקשורתית, הסברה ועוד. קח למשל את ליגת הכדוריד או הכדורעף בישראל. אלה משחקים שמתאימים בדיוק לקרטריונים שנתת ועדיין אין מספיק אוהדים וקהל לענף. יודע למה? כי אין חשפיה תקשורתית. לא צריך ללכת עד בייסבול. להגיד שיש הבדלי תרבות עד כדי כך זה מוגזם ולא אמיתי.

אני מוכן להתערב איתך שאם יהיה מסע הסברה של משחק הפוטבול חצי מהאנשים יתחברו לענף מבין אוהבי הספורט.

א. כי במדינה כמו שלנו, הקבוצות שיכולות להחזיק מערכת מבחינה כספית הן התל אביביות, מכבי חיפה ובית"ר. אז אפשר להעלות דיון על איחודי קבוצות וכן הלאה, אבל אני מתקשה לראות את "שועלי דימונה" מתמודדים בליגה העליונה בלי תמיכה עצומה ממקור כספי כלשהו. היום לקבוצת הכדורגל של דימונה יש בקושי כסף לכדורים.

נכון, אבל אם תאחד את ליגת העל והליגה הלאומית להיות ליגה אחת (כנראה ללא שעולי דימונה) אני בטוח שיהיה בסדר. הקבוצות יקבלו חשיפה, פרסום, לאהודים יהיה מוטיבציה להגיע למשחקים כי המשחק של הקבוצה שלהם יהיה בפריים טיים. למה להסתכל רק על הצדדים השליליים?

ב. למה לחייב שחקן חובבן לפרוש? למה להכריח אותי לשחק רק בשכונה ביום שישי, כשאני יכול לשחק במסגרת תחרותית בשבתות? אז איזו תרבות אתה מעודד? אותו שאתה הכי טוב או שאתה אפס? אין ביניים? אתה שומט את כל הבסיס ה"עממי" מהכדורגל. ספורט הוא לא מקצוע כמו עורך דין. אני לא מכיר מישהו שיושב עם החבר'ה ביום שישי ועובר איתם על פסקי דין ואני לא מכיר מישהו שביום שישי בערב יושב עם החבר'ה על ספרי הנהלת חשבונות. ספורט הוא פעילות כיפית שהפכה למקצוע בגלל הכסף שנכנס לתוכה. אין לי בעיה עם זה, אבל אם אני רוצה לשחק בשבת בקבוצה החובבנית שלי, במסגרת מאורגנת עם שופטים, קוונים, תלבושות וכן הלאה - אני רוצה שתהיה לי האפשרות.

פה כנראה הטעות שלך. אתה לא מפריד בין כדורגל חובבני לכדורגל מקצועני. כמו שאמרתי, ספורט זה מקצוע, ואם אתה לא משחק כמקצוען אז אין לי בעיה שתשחק כחובבן, אבל לא על חשבון הכסף הציבורי. אם תגייס כספים עם חברים ותקים ליגה חובבנית משלך אז שיהיה לך בכיף, אני אפילו אבוא לעודד אותך.

אנחנו פה מדברים על ספורט מקצועני בלבד. ובספורט מקצועני זה באמת או שאתה טוב או שאתה לא טוב. אתה רוצה לשחק בספורט מקצועני? תחיה את המקצוע.

אני לא אוסר על אף אחד להתעסק בספורט שלו, אבל כל עוד זה בצורה חובבנית אני לא מוכן שזה יבוא על חשבון כסף ציבורי. הרבה אנשים משלמים בשביל לפתח כלום.

אתה טועה מכיוון שאתה חושב שאנחנו מנותקים מאירופה. אם, סתם לשם הדוגמא, UEFA מחליטים שאנחנו לא חלק מהארגון כי החוקים אצלנו שונים, אז אין השתתפות בגביעי אירופה לקבוצות הישראלית. אז אתה יכול להגיד "מה אכפת לי מגביעי אירופה", אבל רוב האנשים כן רוצים לראות את הקבוצה שלהם באירופה.
    אתה יכול לדמיין את מכבי תל אביב בכדורסל בלי משחקי יום חמישי?! זה פשוט לא ריאלי להתנתק מהעולם.

אולי קשה לקבל את זה, אבל כמה קבוצות בכדורגל הישראלי משחקות באירופה כל שנה? וגם נניח והיו משחקות 6-8 קבוצות באירופה כל שנה (בהקצנה כמובן). כמה מהם היו שורדות את הליגות האירופאיות?

במקום להיות אגואיסט תחשוב על טובת הספורט ולא על טובת הקבוצות הגדולות - כי הקבוצות הגדולות ישארו גדולות גם בלי איפה למשך כמה שנים.

*אני באמת עייף ואולי שכחתי לציין פה כמה דברים אז אם שכחתי אני מצטער. מחכה לתגובה ממך. :-)
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    23.10.2006
    עיר
    נתניה
    אני מצטער אבל שוב כמו שכבר אמרתי הצלחה באירופה חשובה יותר לרוב הקבוצות מהצלחה בארץ.
    אפשר גם להבין את זה בעיקר בגלל שאירופה מביא המון קהל, חשיפה והתרגשות מאשר משחקי ליגה רגילים.
    בשיטה האמריקאית יש המון יתרונות אבל צריך להבין שזאת השיטה "האמריקאית", ויש סיבה ללמה היא פועלת רק באמריקה מכיוון שהיא מאוד מתאימה לתרבות האמריקאית.
    זה כן עניין תרבותי כי אני בחיים לא אצפה במשחק קריקט ואהנה ממנו לא משנה גם תדחף לי אותו בפרסומות והסברים.
    ספורט אחר כמו פוטבול, הוקי, כדורעף או כדוריד אני כן יכול לקבל... אבל זה לא מפותח משהו בארץ ופה באמת התקשורת "אשמה".
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    19.10.2006
    עיר
    גבעתיים
    ShreK ידידי!
    בחרתי שלא לענות לכל הדברים שהעלית משני טעמים: 1. אני בעבודה... 2. יש לך טעות אחת מאוד מאוד (אבל מאוד!) בסיסית.

ההתאחדות לכדורגל לא תורמת כסף לקבוצות הכדורגל בליגות הנמוכות ולמיטב ידיעתי - בליגות בכלל(אני לא יודע לגבי ענפים אחרים, אבל אני חושב שגם שם זה זהה).
    מי שנותן את הכסף לקבוצות (מעבר לספונסרים פרטיים ובעלי הקבוצות) הוא הטוטו.

הקבוצה שלי בליגה ג' לא רואה גרוש אחד, לא מההתאחדות ולא מהטוטו.
    אגרת שיפוט - עלינו.
    השכרת מגרש וצביעתו (רחבות, קו אמצע מגרש) - עלינו.
    הגעה למשחקים - עלינו.
    תלבושות - עלינו.
    דמי רישום, טפסים שונים - עלינו.
    אפילו המועצה העירונית שתחת שמה אנחנו משחקים (אורנית) לא נותנת כספים.

בקיצור, אני לא עולה לך אפילו אגורה אחת. העניין דומה גם בשאר הליגות.

עכשיו, אתה צריך להפריד בין ההתאחדות לבין עירייה מסויימת. שם זה סיפור אחר ויש תקצובים של עמותות (קבוצת כדורגל מוחזקת על ידי עמותה) וזה סיפור שלם שלא נכנס אליו עכשיו, מה גם שהמועצה חייבת לממן רק את קבוצות הנוער. זו הסיבה, דרך אגב, שאנחנו לא מתוקצבים על ידי מועצת אורנית.

למיטב ידיעתי, מכיוון שההתאחדות היא מלכ"ר, היא מעבירה כספים לקבוצות רק במקרה שבסוף השנה מתברר שהיאר נמצאת ברווח. מכיוון שההכנסות של ההתאחדות מגיעות מהקבוצות (אחוזים מכל כרטיס שנמכר וכן הלאה), היא מחזירה את הכסף לקבוצות.
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    20.10.2006
    עיר
    מודיעין
    קוראים לי שי (אם יותר נח לך משרק)

בכל אופן, כמו שאמרתי הייתי כנראה מאוד עייף ובאמת טעיתי.

אתה משחק בליגה ג' (לפי מה שאני זוכר). תיאורטית, לקבוצה שלך יש סיכוי להגיע לליגת העל. מאיפה בדיוק מגיעים הכספים לקבוצה שלך? אולי המקרה הספציפי שלך מאוד חריג.

באופן עקרוני קבוצה ששייכת לעמותה מקבלת כסף מהעמותה שאליה היא שייכת. העמותה מקבלת כספים בין היתר מתרומות אך גם מקבלת כספים ממשרד המדע התרבות והספורט - כסף ציבורי.

אתה יודע מה? נניח גם שאת זה לא. הרי המון קבוצות בליגות הנמוכות מקבלות כספים מהעירייה ולפי דעתי זה ביזיון שכסף ציבורי מושקע לטובת משהו שלא כולם רוצים. אני מדבר על כל ענף ולא רק על כדורגל.

בקיצור, אני אסכם את כל מה שאמרתי: המון קבוצות מקבלות כספים על חשבון הציבור וזה מחדל. אם אני גם בת"א ואני לא רוצה שיגיע הכסף שאני משלם לעירייה לקבוצות התל אביביות השונות אין לי מה לעשות בנוגע לזה.
    שתף ב-Google+

הצטרף בתאריך
    20.10.2006
    עיר
    מודיעין
    נכתב במקור על ידי Mad Pitbull
    אני מצטער אבל שוב כמו שכבר אמרתי הצלחה באירופה חשובה יותר לרוב הקבוצות מהצלחה בארץ.
    אפשר גם להבין את זה בעיקר בגלל שאירופה מביא המון קהל, חשיפה והתרגשות מאשר משחקי ליגה רגילים.
    בשיטה האמריקאית יש המון יתרונות אבל צריך להבין שזאת השיטה "האמריקאית", ויש סיבה ללמה היא פועלת רק באמריקה מכיוון שהיא מאוד מתאימה לתרבות האמריקאית.
    זה כן עניין תרבותי כי אני בחיים לא אצפה במשחק קריקט ואהנה ממנו לא משנה גם תדחף לי אותו בפרסומות והסברים.
    ספורט אחר כמו פוטבול, הוקי, כדורעף או כדוריד אני כן יכול לקבל... אבל זה לא מפותח משהו בארץ ופה באמת התקשורת "אשמה".
    השיטה האמריקאית לא פועלת רק באמריקה.

אף אחד גם לא מכריח אותך לראות קריקט, אבל אני משער שאם תתן לתלמידים בבתי ספר למצוא תחומים שהם אוהבים אנחנו נגלה פה תרבות ספורט חדשה מעבר למה שהכרנו.

אולי נפתח את ענף הכדוריד? אולי את הכדורעף? אולי את ענף ההוקי? לך תדע מה יהיה פה. אסור לשלול דברים כאלה.
    שתף ב-Google+

הרשמה